Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Cena kawy na dwuletnich szczytach
Od początku listopada ubiegłego roku notowania kawy - zarówno gatunku arabica, jak i robusta - poruszają się w dynamicznym trendzie wzrostowym. Od nieco ponad 4 miesięcy cena kawy arabica wzrosła aż dwukrotnie. Wszystko za sprawą pogody w Brazylii, która doprowadziła do obaw o podaż kawy na świecie.

Brazylia to największy globalny producent kawy arabica. Od początku roku coraz głośniej mówi się tam o przedłużających się suszach, które zagrażają uprawom m.in. kawy, trzciny cukrowej i soi. W miniony piątek przedstawiciele brazylijskiej firmy badawczej CABI poinformowali, że według ich sondaży tegoroczna susza jest jedną z najgorszych od czasu rozpoczęcia przez nich badań, a więc od ponad 50 lat. CABI objęło badaniem stan Minas Gerais, który jest kluczowym producentem kawy w Brazylii.


Wiele wskazuje na to, że sezon 2014/2015 będzie deficytowy na rynku kawy. Według szefa International Coffee Organization (ICO), Roberio Oliveira Silvy, deficit kawy w nadchodzącym sezonie wyniesie co najmniej 2 miliony worków (każdy o wadze 60 kg). Wcześniej inny przedstawiciel ICO powiedział, że prawdopodobnie będzie to pierwszy deficytowy rok na rynku kawy od 5 lat.


O ile podaż kawy arabica jest pod dużą presją, to popyt na ten surowiec rośnie. Według ICO, w 2013 r. globalna konsumpcja kawy wzrosła o 2,4% w ujęciu rdr. To efekt nie tylko wzrostu konsumpcji w krajach rozwiniętych, będących największymi importerami kawy (np. w Stanach Zjednoczonych), lecz także rosnącego popytu na kawę w gospodarkach rozwijających się, np. na Filipinach.


Razem z notowaniami kawy arabica, rosną także ceny kawy robusta, notowanej w Londynie. Ten gatunek kawy uważany jest za mniej szlachetny, co jest odzwierciedlone w jego niższej cenie. Drożejąca arabica sprawiła, że wzrosło zainteresowanie inwestorów także kawą robusta - od początku listopada jej cena wzrosła o około 50% i dotarła do najwyższego poziomu od roku. Presję na wzrost notowań tego gatunku kawy wywiera też mniejszy od oczekiwań eksport z Wietnamu - pomimo tamtejszej rekordowej produkcji kawy w tym sezonie, część farmerów wstrzymuje się ze sprzedażą surowca, windując tym samym jego ceny na rynku.


(Źródło: www.portalspozywczy/Stooq.pl, Paweł Grubiak, Superfund TFI).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij