Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W Polsce trudno wdrażać innowacje
Trzy czwarte dyrektorów najwyższego szczebla dużych firm zagranicznych uważa, że w Polsce warunki dla tworzenia innowacji są trudne; jedynie 24% respondentów jest zdania, że jest inaczej - wynika z Globalnego Barometru Innowacyjności GE.

Badanie objęło 3209 menedżerów najwyższego szczebla z 26 krajów świata i zostało przeprowadzone w kwietniu i maju. Na pytania odpowiadali przedstawiciele firm zatrudniających średnio powyżej 6 tys. osób. W Polsce wzięło w nim udział ok. 150 dyrektorów.


"24% respondentów uważa, że Polska stworzyła środowisko sprzyjające innowacjom. To znaczy, że 76% uważa, że jest trudno. To jest wyzwanie, które stoi przed wszystkimi - to jest i infrastruktura i rozwiązania legislacyjne, to są zachęty być może finansowe, ale też systemowe" - mówiła podczas wtorkowej prezentacji raportu prezes GE na Polskę i kraje nadbałtyckie Beata Stelmach.


Ocena menadżerów z zagranicy jest podobna do tych pracujących w Polsce - mniej niż co czwarty (23%) respondent z naszego kraju jest zdania, że mamy środowisko sprzyjające innowacjom.


Z raportu wynika, że wiele do życzenia pozostawia także rządowe wsparcie dla innowacji. W ostatnim roku odsetek polskich badanych uważających, że jest ono dobrze zorganizowane wyniósł 17% (spadek o 5 pkt. proc. w stosunku do edycji 2013).


Zdaniem ankietowanych, aby poprawić ten stan rzeczy, rząd powinien podjąć działania zmierzające do lepszego dostosowania programów studiów do potrzeb biznesu (96% wskazań), zwiększenia ochrony własności intelektualnej (95%) oraz poufności informacji i tajemnicy firmy (93%).


Barometr Innowacyjności pokazuje, że 1/5 (20%) polskich respondentów jest zdania, że rząd i władze publiczne przeznaczają wystarczające środki na wsparcie innowacyjnych firm. Średnia globalna wynosi 47%. "Wszyscy narzekają, ale na świecie mniej niż u nas" - zauważa szefowa GE.


Biorąc pod uwagę miliony euro z kasy UE, które były i będą dostępne dla firm chcących tworzyć innowacyjne projekty trudno nie dostrzegać malkontenckiego podejścia menagerów w naszym kraju, choć trzeba przyznać, że skuteczne aplikowanie o środki to długa i wyboista droga.


Jak mówił Paweł Poncyliusz z zarządu Avio Polska (należy do grupy GE) zrealizowanie centrum badawczego (w tym przypadku laboratorium testującego prototypy turbin niskiego ciśnienia do silników lotniczych) od momentu podjęcia decyzji, do jego uruchomienia zajmuje ok. 4-5 lat.


"W wielu krajach wszystko jest opisane, są plany zagospodarowania przestrzennego, wiadomo gdzie można budować" - podkreślił. Dodał przy tym, że naszą przewagą może być dzięki temu możliwość wyboru dogodnej lokalizacji na inwestycje.


Wiceszef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) Leszek Grabarczyk uważa, że zrealizowanie podobnej inwestycji jak laboratorium Avio, trwałoby jeszcze dłużej w Niemczech, czy Szwecji.


O tym, że są środki na wsparcie takich przedsięwzięć świadczyć może fakt, że z 50 mln euro, które ma być przeznaczone na centrum do testowania turbin, 80% to środki z UE. Laboratorium, które ma być otwarte pod Warszawą w przyszłym roku, da pracę ponad 20 inżynierom.


"To nie jest tylko wybudowanie laboratorium, gdzie znajdzie zatrudnienie iluś tam ludzi. To jest budowanie kompetencji, inwestowanie w bardzo innowacyjne, nowoczesne rozwiązanie po to, żeby te kompetencje tutaj rozwijać " - przekonuje Stelmach.


"Dzięki takiemu laboratorium, jego strukturze badawczej, dzięki kompetencjom, które po kilku latach po prostu siłą rzeczy się same zbudują, będziemy mieli szanse na to, żeby w Polsce powstawały innowacje przełomowe, rzadkie w skali światowej" - wtórował jej wiceszef NCBiR.


Wyniki barometru innowacyjności pokazują, że polscy zarządzający są w większym stopniu niż ich zagraniczni odpowiednicy, skłonni do ponoszenia strat w krótkim terminie, aby spowodować działania innowacyjne. 40% badanych w naszym kraju uważa, że nie należy przywiązywać nadmiernej wagi do potencjalnych strat krótkookresowych, jakie mogą spowodować działania innowacyjne. Na świecie ten odsetek jest znacznie niższy - wynosi 28%.


(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij