Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ruszył reeksport zakazanych towarów spożywczych do Rosji
Rosjanie wykryli pierwsze przypadki eksportu 
na swój rynek żywności z Unii i USA poprzez kraje trzecie.

Najszerzej otwartą bramą do Rosji jest dziś Białoruś, która, podobnie jak Kazachstan, nie zgodziła się obłożyć embargiem żywności z UE, USA, Australii, Kanady i Norwegii. Rosyjska inspekcja rolno-spożywcza (Rolsielchoznadzor) podała, że wyłapała m.in. pierwsze przypadki reeksportu owoców i warzyw z Polski.


Jak informuje Rzeczpospolita niektóre kraje Unii zaczęły wysyłać przez Białoruś swoje produkty bez podawania właściwego kraju pochodzenia. Piszą np., że jest to Macedonia, gdy w rzeczywistości potwierdzić pochodzenia nie można, a towary są z Polski i Grecji. Inspektorzy znaleźli wjeżdżające z Białorusi partie jabłek, moreli, śliwek, pomidorów. Inspektorzy znaleźli też reeksport, który wjechał do Rosji z Kazachstanu. Moskwa chce utrudnić reeksport nabiału, serów, mięsa i ryb przez kraje nieobjęte sankcjami: Szwajcarię i Wyspy Owcze. 


Z kolei w Rosji gwałtownie rosną ceny żywności. W Sankt Petersburgu wieprzowina zdrożała o 23,5 proc., mięso drobiowe o 26 proc., cukier o 16,5 proc., mleko o 13,5 proc., a ziemniaki sprowadzane głównie z Polski i Ukrainy - aż o 73 proc. Gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukałow przyznał, że biznes regionu stracił na rosyjskich sankcjach ponad 9 mln euro. 


(Źródło: Rzeczpospolita, Portalspożywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij