Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nowe kierunki dla polskiej wieprzowiny
Eksport mięsa gwałtownie maleje z powodu zamknięcia się rynków na Dalekim Wschodzie. Firmy chcą więc zdobyć przyczółki m.in. w Mongolii i Kanadzie.

Od ponad pół roku Polska nie może sprzedawać wieprzowiny m.in. do Rosji, na Białoruś, a na Daleki Wschód do Chin i Japonii. Powodem jest wykrycie, najpierw na Li­twie, a następnie u nas, afrykańskiego pomoru świń.

 

W następstwie embarga w okresie od stycznia do lipca 2014 r. wartość eksportu wieprzowiny zmalała rok do roku o niemal 20 proc., do niespełna 400 mln euro. W kolejnych miesiącach może być jeszcze gorzej, ponieważ od sierpnia 2014 r., w odpowiedzi na nałożone na Rosję sankcje, zakazała ona importu mięsa także z USA, Kanady, Norwegii i Australii. Dlatego też poszukiwanie nowych rynków jest koniecznością - podaje Rzeczpospolita.

 

Szansę na złagodzenie skut­ków embarga branża mięsna widzi w Mongolii, Kazachsta­nie oraz w Singapurze. - Państwa te mogą być furtką do szerszego wejścia na sąsiadujące z nimi rynki - zaznacza Wiesław Różański, prezes Unii Produ­centów i Pracodawców Prze­mysłu Mięsnego (UPEMI). Dlatego właśnie w tych krajach UPEMI wraz z Polskim Zrze­szeniem Producentów Bydła Mięsnego chcą przeprowadzić kampanię promocyjną współfinansowaną przez Komisję Europejską. Z kolei Związek Polskie Mię­so nadzieje pokłada w Kanadzie. – Wybraliśmy ten kierunek, ponieważ w ostatnim czasie wzrosło zapo­trzebowanie na mięso wie­przowe w Ameryce Pomocnej, w związku z występującą tam chorobą prosiąt - wyjaśnia Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.


(Źródło: Rzeczpospolita 07.10.2014).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij