Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prezes KUPS: Producenci zagęszczonych soków są pod ciągłą presją
- Spodziewamy się dobrych plonów owoców w sezonie 2014/15, a zapasy zagęszczonych soków z mijającego sezonu praktycznie zostały już wysprzedane - mówił Julian Pawlak, prezes zarządu KUPS, podczas XVII Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków.

- Niewiele zmieniło się przez te ostatnie 10 lat (od wejścia do Unii Europejskiej) w stosunku do udziałów rynkowych. Zmieniła się oczywiście technologia, poszerzył się asortyment, ale generalnie rynek broni swych osiągnięć sprzed akcesji - powiedział Julian Pawlak.


Dodał, że akcesja dała nam możliwość wejścia polskiej branży sokowej na rynki unijne, głównie na teren Europy Środkowo-Wschodniej.


- Jesteśmy poddawani ciągłej presji ze strony producentów i dostawców surowca, którzy są wspomagani przez administrację. Naciski te w zależności od urodzajów, koniunktury na rynku od zawsze dotyczą dwóch rzeczy, czyli wysokości cen skupu oraz ilości odbieranego towaru - mówił ekspert. 


- Na początku sezonu ubiegłego roku byliśmy oskarżani o patronowanie zmowy przetwórców. Jednak te oskarżenia w ciągu kilku dni opadły pod ciężarem rosyjskiego embarga - dodał prezes KUPS.


Przyznał, że odbiorcy nie liczą się z tym, że branża odpowiada za ponad 500 mln eksportu soków zagęszczonych, które w strukturze eksportu owoców i ich przetworów stanowią 28 proc. Odpowiadamy za przetwórstwo około 50 proc. jabłek w ostatnim sezonie, a nawet 60 proc. - zaznaczył Julian Pawlak.


- Nasze firmy konkurują ze sobą na rynku krajowym, ale również i zagranicznym. Jesteśmy szóstym rynkiem sokowym w Unii Europejskiej i tą pozycje od lat utrzymujemy - powiedział ekspert.


Dodał, że obecnie jest całkiem dobry czas dla branży soków zagęszczonych. - Spodziewamy się niezłych plonów owoców, a zapasy soków praktycznie zostały wysprzedane - powiedział prezes Zarządu Krajowej Unii Producentów Soków.


Źródło:  www.sadyogrody.pl

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij