Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rewolucja w filiżance
Tradycyjna czarna herbata traci w Polsce zwolenników. Wkrótce na rynku wartym ponad 1,2 mld zł mogą ją zdetronizować mieszanki aromatyzowane i ziołowe.

Polski rynek detaliczny herbaty, nie licząc gastronomii, wart jest już ponad 1,21 mld zł - wynika z danych firmy badawczej Nielsen. Ze spożyciem zbliżającym się do 1 kg rocznie na osobę Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie. Wyprzedzają nas tylko Irlandczycy, Brytyjczycy i Rosjanie - podaje Euromonitor International. 


- W Polsce herbatę pije się właściwie w każdym gospodarstwie domowym - mówi Ewelina Kawnik, kierownik kategorii herbat firmy Unilever, właściciela marek Lipton i Saga. W przeciwieństwie do pozostałych krajów z herbacianej czołówki Europy, Polacy nie tylko piją dużo tradycyjnej czarnej herbaty, ale także sięgają po smakowe warianty. Nielsen szacuje, że od czerwca 2014 r. do maja 2015 r. Polacy wydali na herbaty czarne niespełna 540 mln zł, co nadal daje 44 proc. rynku herbaty. Ich sprzedaż maleje jednak o 1-2 proc. rocznie.

 

Herbaty smakowe - czyli ziołowe, zielone, czerwone, czarne aromatyzowane oraz owocowe - dzieli od czarnych już tylko nieco ponad 1pkt proc., a to oznacza, że wydatki na nie sięgają 517 mln zł.


Krzysztof Beling, starszy kierownik produktu z firmy Herbapol Lublin, do której należy marka Big Active, czołowy gracz polskiego rynku herbat czerwonych, zielonych i funkcjonalnych, nie wyklucza nawet, że mogą one wyprzedzić herbaty czarne. - Rynek herbat smakowych zyskuje na znaczeniu - uważa przedstawiciel Herbapolu Lublin. - Polacy z każdym rokiem chętniej sięgają po nowe warianty smakowe. W perspektywie dwóch- trzech lat ten segment może przegonić rynek herbat czarnych.

 

Więcej w: Rzeczpospolita 1.09.2015


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij