Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Statystyczny Polak zjada rocznie 38 kg wieprzowiny, 25 kg drobiu i 2 kg wołowiny
Konsumpcja wołowiny w Polsce jest niska - to jedynie około 2 kg na osobę - mówi PAP prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych spożycie wołowiny wynosiło ok. 17 kg na osobę rocznie, ale tylko dlatego, że wołowina była stosowana w przetwórstwie jako dodatek do kiełbas czy wędlin. Teraz wołowinę zastępuje się mięsem drobiowym. Jeżeli chodzi o spożycie kulinarne, jest ono niskie, bo wołowina jest najdroższym mięsem i jest trudniejsza w przygotowaniu - wyjaśnia Choiński.


Powołuje się on na badania, z których wynika, że obecnie spożywane mięso wieprzowe znacznie różni się od tego, jakie jedliśmy 20-30 lat temu. "Mamy najnowsze badania, są one zupełnie inne niż dla mięsa, które jedliśmy 20-30 lat temu. To mięso, które jemy dzisiaj jest zdecydowanie bardziej chude, zawiera mniej tłuszczu, sodu, ma lepszy stosunek kwasów omega-6 do omega-3. Zawiera duże ilości witaminy B12 i żelaza, które jest niezbędne dla organizmu - wyliczał Choiński.


Choiński podkreślił też, że wołowina ma niską zawartość tłuszczu i sporo żelaza. Jak mówił, 100 g mięsa czerwonego zawiera tyle przyswajalnego żelaza co 25 kg szpinaku. "Być może codzienne spożywanie mięsa nie jest wskazane, ale to odnosi się też do innych produktów. Dieta musi być zróżnicowana" - dodaje.


Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, który wskazuje, że spożywanie wędlin oraz mięsa czerwonego (wołowiny i wieprzowiny) zwiększa ryzyko powstania raka jelita grubego, trzustki i prostaty. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem działająca w strukturach WHO, na liście czynników rakotwórczych umieściła wędliny obok papierosów, azbestu i spalin.


Choiński, odnosząc się do tego raportu ocenił, że dotyczy on nie tyle samego mięsa, a pewnych substancji, które mogą być używane przy jego przetwarzaniu na przykład podczas konserwowania czy wędzenia wędlin.


Związek Polskie Mięso jest organizacją reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów, działających w obrębie branży mięsnej oraz współpracujących z nią w zakresie ich działalności wytwórczej, handlowej i usługowej, w szczególności wobec organów państwowych. Członkami tej organizacji są m.in takie firmy jak: Animex, Danish Crown, Duda, Olewnik, Łuków, Skiba. Związek Polskie Mięso jest także członkiem PFPŻ ZP.

 

Źródło: PAP 2.12.2015Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij