Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MGMiŻŚ: komunikat prasowy ze spotkania ministra z wicepremierem Indonezji (komunikat)
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informuje, że we wtorek, 8 grudnia, odbyło się spotkanie ministra Marka Gróbarczyka z wicepremierem, ministrem koordynatorem ds. morskich Indonezji Rizalem Ramlim. Spotkanie odbyło się w ramach wizyty wicepremiera Ramliego w Polsce, której celem był udział w seminarium nt. utworzenia strefy wolnego handlu w ramach powstającej Wspólnoty Gospodarczej Państw ASEAN.

Spotkanie miało na celu intensyfikację współpracy Indonezji z Polską, która postrzegana jest przez stronę indonezyjską jako jeden z najważniejszych partnerów w UE i najważniejszy partner w regionie Europy Środkowej. Strona indonezyjska widzi szczególny potencjał do współpracy w zakresie gospodarki morskiej, przemysłu stoczniowego oraz rybołówstwa. Obszary te stanowią priorytet dla administracji Prezydenta Joko Widodiego.


Minister Gróbarczyk zapewnił, że Polska jest bardzo zainteresowana współpracą z Azją, w tym Indonezją, z uwagi na rosnącą pozycję gospodarczą krajów azjatyckich oraz procesy integracyjne zachodzące w tym regionie, które tym bardziej pozwolą na intensyfikację wzajemnie współpracy.


W tym kontekście Minister Gróbarczyk odnotował, że Polska z zainteresowaniem przygląda się tworzącej się Gospodarczej Wspólnocie Państw ASEAN.


Strona indonezyjska poinformowała, że prowadzi obecnie szereg działań mających na celu likwidację nielegalnego rybołówstwa na wodach terytorialnych swojego kraju oraz zwiększenie legalnego połowu ryb. W tym kontekście są jest zainteresowani bliższą współpracą z polskimi stoczniami, które mogłyby dostarczyć Indonezji statki patrolujące oraz łodzie rybackie.


Strona indonezyjska poinformowała, że kolejnym obszarem współpracy mógłby być transport gazu ziemnego. Indonezja posiada bogate złoża gazu na wschodzie kraju. Niezbędny jest jednak transfer gazu na wyspę Jawa celem obróbki a następnie dystrybucji do innych krajów. Indonezja liczy, że Polska mogłaby dostarczyć statków do transportu LPG i LNG oraz podzielić się swoimi doświadczenia w zakresie budowy terminali gazowych.


Ponadto Wicepremier Ramli chciałby, aby Polska, korzystając z dogodnego położenia oraz bardzo dobrej infrastruktury portowej, stanowiła centrum dystrybucji indonezyjskich produktów tj. olej palmowy na Europę Środkowo-Wschodnią i Skandynawię.


Dostrzegając ilość i wagę tematów, w których Indonezja i Polska mogą współpracować, Pan Minister Gróbarczyk polecił wiceministrowi Pawłowi Brzezickiemu nadzór nad realizacją konkretnych przedsięwziąć w ramach współpracy. Minister Brzezicki zaproponował przygotowanie Planu działań/Mapy drogowej tej współpracy. Ponadto poprosił o przesłanie bardziej szczegółowych informacji o zapotrzebowaniu strony indonezyjskiej na statki. Pozwoli to przygotować kompleksową ofertę polskiego przemysłu stoczniowego.


Strona indonezyjska z zadowoleniem odebrała propozycję wiceministra i zadeklarowała przesłanie dodatkowych informacji, które pozwolą na wypracowanie planu dalszej współpracy.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.


Źródło: PAP 11.12.2015Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij