Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czy głębokość źródła, z którego jest czerpana woda, ma znaczenie?
Jakość wody podziemnej zarówno w aspekcie czystości, a więc i jakości bezpiecznej dla zdrowia, jak też składu chemicznego, zależy od uwarunkowań geologicznych w miejscu występowania zasobów tej wody.

Jeżeli nad tymi zasobami występują utwory słabo przepuszczalne, w tym również gliny i iły, chronią one przed infiltracją zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego – również wody z płytszych poziomów wodonośnych.


Skład chemiczny wody, w tym ogólna zawartość rozpuszczonych składników mineralnych oraz ich rodzaj, są wynikiem wielu procesów hydrochemiczno-fizycznych zachodzących w danym środowisku, a także zależą od czasu w jakim przebiegają te procesy, a więc od tzw. wieku wody.


W niektórych rejonach Polski na głębokości do ok. 20 m występują głównie wody niskozmineralizowane (<500 mg/l); w innych na tej samej głębokości znajdują się wody mineralne wysokozmineralizowane, w tym lecznicze. Nawet na głębokości ok. 1600 m zalegają też wody średniozmineralizowane (ok. 500 mg/l).


Z podanych wyżej względów uwarunkowania geologiczne są indywidualnie analizowane w trakcie dokonywania oceny i kwalifikacji rodzajowej każdej wody podziemnej, którą zamierza się udostępniać w opakowaniach jednostkowych jako naturalną wodę mineralną lub wodę źródlaną.


dr n. farm. Teresa Latour, ekspert portalu www.wodainapoje.pl 


Depositphotos_27252867_l-2015

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij