Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rozmowy MRiRW z Komisarzem UE
W dniu wczorajszym wieczorem odbyły się rozmowy delegacji Polski, Estonii, Litwy i Łotwy z komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenisem Andriukaitisem.

Delegacjom narodowym przewodniczyli:
  • minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski – Krzysztof Jurgiel,
  • minister rolnictwa Litwy - Virginija Baltraitienė,
  • sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Łotwy - Dace Lucaua,
  • zastępca dyrektora generalnego, główny lekarz weterynarii Estonii - Olev Kalda.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim propozycji ustanowienia nowych ram dotyczących niektórych aspektów regionalizacji wprowadzanej w związku z występowaniem ASF, które pozwoliłyby na większą elastyczność w stosowaniu restrykcji w handlu świniami, ich mięsem oraz materiałem biologicznym w zależności od poziomu bioasekuracji w gospodarstwach.

Wszystkie strony zgodziły się, że nadszedł czas na głęboką analizę obecnych zasad wprowadzania restrykcji i dokonanie w nich zmian. W najbliższym czasie rozpoczną się intensywne konsultacje techniczne mające na celu wypracowanie propozycji nowych rozwiązań.

Wcześniej odbyły się rozmowy bilateralne ministra Krzysztofa Jurgiela i komisarza Vytenisa Andriukaitisa podczas których omówiono plany Komisji Europejskiej w kwestii wprowadzenia na terenie Polski kolejnych decyzji w sprawie do ASF. Chodzi m.in. o wyjaśnienia stanu prawnego w zakresie przemieszczania zwierząt oraz znakowania mięsa i produktów mięsnych.

Kolejnym tematem spotkania była potrzeba akceptacji przez Komisje Europejską działań Polski w zakresie kompartmentalizacji, czyli możliwości tworzenia w naszym kraju wydzielonych stref produkcji zwierzęcej. Dyskutowano również o wprowadzeniu środków kontrolnych w związku z zagrożeniem ASF ze strony terytorium ukraińskiego.

MRiRWDodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij