Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spotkanie z komisarzem UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
19/10/2017 w MRiRW odbyło się spotkanie ministra Krzysztofa Jurgiela z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem. Rozmowy dotyczyły zarówno kwestii rynkowych, porozumień o wolnym handlu, rozwiązań zawartych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, Paktu dla obszarów wiejskich i wielu innych.

- Poruszyliśmy sześć głównych ważnych kwestii – poinformował po spotkaniu minister Krzysztof Jurgiel.


Pierwsza, dotycząca spraw rynkowych to pomoc dla producentów trzody chlewnej w związku z ASF.


- Omówiliśmy nasz wniosek przekazany Komisji Europejskiej i komisarz Hogan powiedział, że znajdzie rozwiązanie w sprawie rekompensat – powiedział minister Jurgiel i dodał, że w Polsce ASF w dalszym ciągu pozostaje problemem. Sytuacja powoduje destabilizację na rynku wieprzowiny. Straty dla rolników prowadzących produkcję świń na terenach dotkniętych ASF są bardzo duże i wynikają z ograniczeń w eksporcie, niższych cen świń w strefach objętych restrykcjami oraz trudności w sprzedaży świń i wieprzowiny.


Rozmowa na temat rynku zbóż dotyczyła możliwości rozłożenia na kwartały kontyngentów na zboża: pszenicę, kukurydzę i jęczmień.


- Z doświadczeń lat ubiegłych widać, że niektóre kontyngenty wykorzystane są w ciągu jednego lub dwóch miesięcy od ich otwarcia. My chcemy, aby były one rozłożone na cały rok – podkreślił minister Jurgiel i zaznaczył, że niezbędna jest ochrona celna unijnego rynku przed nadmiernym importem zbóż. Napływ od 2018 r. zwiększonej ilości zbóż, w krótkim czasie może spowodować jego destabilizację.


- Rozmawialiśmy też o perspektywach otwarcia rynku USA na import z Unii Europejskiej jabłek i gruszek. Chciałbym, aby Komisja Europejska włączyła się do prac w tej sprawie, ponieważ rozmowy trwają już zbyt długo – podkreślił minister.


W zawiązku z trwającymi nadal trudnościami związanymi m.in. z rosyjskim embargiem umożliwienie dostępu do amerykańskiego rynku polskim producentom tych owoców jest bardzo istotne.


Negocjacje porozumień o wolnym handlu z krajami trzecimi były kolejnym punktem omawianym podczas dzisiejszego spotkania.


- Musimy w tych negocjacjach zabezpieczać nasze rolnictwo, aby nie następowało zakłócanie rynku. Problem ten dotyczy obecnie szczególnie wołowiny – podkreślał szef polskiego resortu rolnictwa.


Podczas spotkania minister Jurgiel postulował również o uelastycznienie przepisów dotyczących ram wykonania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Zabiegał o wydłużenie harmonogramu wdrażania tzw. geoprzestrzennego wniosku (GSAA), tak aby poziom 100 proc. składania wniosków w tej formie, obowiązywał od 2020 r. W Polsce beneficjenci preferują składanie wniosków w formie papierowej i w tej sytuacji pracownicy ARiMR przenoszą do GSAA wszystkie informacje z dostarczanych przez rolników dokumentów.


Minister Jurgiel zabiegał też o podwyższenie pomocy de minimis w sektorze rolnym. Obecna kwota tej pomocy wynosi 15 tys. euro do wykorzystania w trzyletnim okresie.


- To jest zbyt mało. Wiele form pomocy realizowanych jest ze środków budżetu krajowego, szczególnie pomocy związanej z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Skala tych zjawisk i wysokość szkód, jaka dotyka rokrocznie rolników, jest w ostatnich latach bardzo duża – podkreślił Krzysztof Jurgiel i poinformował, że Komisja Europejska będzie te kwestie rozważała konsultując z innymi krajami.


Ostatni punkt spotkania dotyczył współpracy pomiędzy Komisją Europejską a polskim resortem rolnictwa w zakresie wdrażania programów na obszary wiejskie.


- Komisarz zadeklarował, że wyznaczy ekspertów, którzy przedyskutują nasze rozwiązania przyjęte m.in. w Pakcie dla obszarów wiejskich i Średniookresowej strategii rozwoju i będą wskazywali na możliwości ich finansowania z innych unijnych programów – dodał minister Jurgiel.


Spotkanie miało charakter roboczy, a dalsze działania będą prowadzone na odpowiednich szczeblach administracyjnych.


Źródło: MRiRW


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij