Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe
Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Andreja Babisza odbyły się wczoraj w Pradze polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe.

Uczestniczył w nich minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który rozmawiał z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem.


− Jednym z najważniejszych wyzwań, przed którym stoją obecnie sektory rolne naszych krajów, jest kształt Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej − podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa zwracając uwagę na jeden z głównych tematów dzisiejszych konsultacji.


Dyskusja o unijnym budżecie wkracza w decydującą fazę. Ostateczny jego kształt określi środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020. W ocenie Polski, budżet WPR (w relacji do PKB UE-27) powinien odzwierciedlać dużą europejską wartość dodaną tej polityki, zwłaszcza jako podstawy jednolitego rynku rolnego oraz znaczenia tej polityki dla spójności Unii w wymiarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym. W MRiRW już w 2016 roku przygotowano dokument prezentujący korzyści WPR na poziomie UE. Dlatego Polska deklaruje gotowość do zwiększenia kontrybucji do budżetu UE, aby zniwelować lukę powstałą w wyniku brexitu.


− Nasze stanowiska są w tej kwestii zbieżne w wielu aspektach. Drobne różnice nie mają znaczenia. Najważniejsze dla nas jest to, aby nasze kraje znalazły uznanie i sojuszników dla utrzymania wysokiego budżetu rolnego − zwrócił uwagę polski minister.  


− Nie da rady zrealizować wszystkich celów stawianych przez WPR przy bardzo ograniczonym budżecie – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.


Politycy rozmawiali również o sytuacji zawiązanej z występowaniem wirusa ASF. Minister Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił podejmowane w Polsce działania. Podkreślił przy tej okazji, że kluczowe znaczenie dla zapobiegania przenikaniu ASF do gospodarstw prowadzących hodowlę trzody chlewnej i rozprzestrzenianiu się wirusa, zarówno w sektorze komercyjnym, jak i w tzw. hodowli przydomowej, ma bioasekuracja.


W trakcie międzyrządowych konsultacji ministrowie rolnictwa Polski i Czech rozmawiali także o postępujących zmianach klimatu i problemach związanych z występowaniem suszy.


Dzisiejsze spotkanie w Pradze było również okazją do poruszenia kwestii dotyczących wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi. Minister Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że rozmawiając o relacjach polsko-czeskich nie można pominąć kwestii dotyczących żywności.


− Polska i Czechy chcą, aby ich żywność kojarzona była z żywnością wysokiej jakości − powiedział minister Ardanowski.


− Dlatego będziemy wspólnie przeciwdziałać psuciu tego wizerunku przez producentów, czy bardziej przez wielkie sieci – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.


Minister Jan Krzysztof Ardanowski podarował gospodarzowi spotkania, ministrowi Miroslavowi Tomanowi, kosz polskich produktów.


Ponadto czeski minister otrzymał od strony polskiej zaproszenie do udziału w Narodowej Wystawie Rolniczej, która odbywać się będzie w Poznaniu od 30 listopada do 2 grudnia 2018 r.


Źródło: MRiRW.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij