Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
O przyszłości WPR w Jasionce
Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, to jeden z tematów dyskutowanych podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce. W tym dwudniowym spotkaniu uczestniczył minister Jan Krzysztof Ardanowski.

− Jest duża zbieżność celów Wspólnej Polityki Rolnej firmowanej przez Phila Hogana z naszym widzeniem tej polityki. Komisarz jest naszym sojusznikiem i my jesteśmy jego sojusznikiem – podkreślał w sobotę szef polskiego resortu rolnictwa.


− Są oczywiście rozbieżności między poszczególnymi krajami i nie jest łatwo znaleźć kompromis. Jednak komisarz Hogan jest dobrym negocjatorem i z pewnością poradzi sobie z osiągnieciem kompromisu, który zadowoli wszystkie kraje. Jest problem wielkości budżetu. Podkreślamy, że trudno mówić o nowych funkcjach dla obszarów wiejskich i rolnictwa, jak nie będzie na to pieniędzy. Temat ten determinuje także działania polskiego rządu – podkreślił minister i dodał, że również premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z komisarzem Hoganem podczas spotkania w Jasionce.


Minister wziął udział w debacie "Wspólna Polityka Rolna UE w nowej perspektywie budżetowej". Gościem zaproszonym do tej debaty był także komisarz UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Phil Hogan.


Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że Polska popiera założenie nowej WPR o ograniczeniu płatności bezpośrednich dla największych, wysokotowarowych gospodarstw. – Zgadzamy się z tym, że te środki należy przeznaczyć na wsparcie mniejszych gospodarstw, które będą realizować nowe cele wspólnotowej polityki rolnej. Jest to podejście popierane przez większość krajów unijnych – mówił szef resortu rolnictwa.


Minister zaznaczył, że Polska jest jednym z bardziej aktywnych krajów, z którymi Komisja Europejska prowadzi rozmowy. − W tym kontekście to dzisiejsze spotkanie w Jasionce, spotkanie polityków z różnych krajów europejskich, też jest bardzo ważne.


Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce to także dyskusja o możliwościach wymiany handlowej z krajami spoza UE. Jak tam szukać możliwości, nie tylko rynków zbytu, lecz szeroko rozumianej współpracy gospodarczej, na przykład z krajami Afryki.


Drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce odbyła się debata "Polityka zrównoważonego rozwoju szansą dla obszarów wiejskich w Polsce" z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.


– Wspólna Polityka Rolna jest jednym z kluczowych elementów polityki państwa polskiego, dlatego zabiegamy, by była ona wzmacniana. WPR musi być nie tylko kontynuowana, ale i rozwijana – mówił premier Morawiecki.


Szef polskiego rządu rozmawiał także z komisarzem Philem Hoganem. – Spotkanie miało charakter kurtuazyjny, jednak pokazało, że resort rolnictwa i polityka rolna są w państwie traktowane priorytetowo – zauważył Jan Krzysztof Ardanowski.


Komisarz Hogan poinformował, że w związku z rosyjskim embargiem na produkty, Komisja Europejska przeznaczyła w sumie 1,5 mld euro dla rolników. – To jest odpowiedzialność, którą Komisja musiała pokazać wobec naszych rolników. Musimy pokazać, że jesteśmy zjednoczeni i solidarni – podkreślił komisarz Hogan.


Europejskie Forum Rolnicze to dwa dni dyskusji i spotkań z udziałem przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki. Pierwsza edycja Forum, która odbyła się w marcu 2018 r., zgromadziła blisko 2000 uczestników – rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy. Tegoroczna edycja spotkała się z równie dużym zainteresowaniem.


Źródło: MRiRW.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij