Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Strategia unijna "Zielony Ład"
W dniu 11 grudnia 2019 r. KE przedstawiła nową strategię pt. „Zielony Ład”, która dotyczy wszystkich sektorów gospodarki UE. Dokument ten zawiera w załączniku plan działań unijnych umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, powstrzymaniu zmiany klimatu, przeciwdziałaniu utracie różnorodności biologicznej i zmniejszeniu poziomu zanieczyszczeń.

Zgodnie z zapowiedziami, w ciągu najbliższych 100 dni Komisja Europejska przedstawi propozycję europejskiego Prawa o klimacie.

Z myślą o zrealizowaniu planowanych działań w zakresie klimatu i środowiska, Komisja Europejska przedstawi również dodatkowe strategie:

-  na rzecz różnorodności biologicznej do roku 2030,

- nową strategię przemysłową,

- plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym,

- strategię „od pola do stołu” dotyczącą zrównoważonej żywności.

 

Ponadto KE przedłoży wnioski legislacyjne w sprawie Europy wolnej od zanieczyszczeń. Natychmiast rozpoczną się prace KE nad ustaleniem ambitniejszych celów w zakresie emisji w Europie do 2030 r. i nakreśleniem realistycznego sposobu osiągnięcia celu wyznaczonego na okres do 2050 r.

 

Na początku 2020 r. Komisja Europejka przedłoży plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy, aby pomóc sprostać potrzebom w zakresie inwestycji niezbędnych do realizacji powyższej strategii. Wg KE na przeciwdziałanie zmianie klimatu należy przeznaczyć co najmniej 25 proc. budżetu długoterminowego UE. Dalszym wsparciem będą działania Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który pełni rolę europejskiego banku klimatycznego.


W 2020 r. Komisja przedstawi również strategię w sprawie zielonego finansowania, aby sektor prywatny włączył się w finansowanie zielonej transformacji.


Więcej informacji na stronie KE>>


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij