Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Podatek od cukru niesie tragiczne skutki dla polskiej gospodarki
Rząd nie przemyślał skutków wprowadzenia nowego podatku, który uderza w rolników, przetwórców, producentów, pracodawców i konsumentów. Co czeka Polaków po jego przyjęciu?

Dzisiaj Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy wprowadzający w Polsce tzw. podatek cukrowy.

Apelujemy do Premiera Mateusza Morawieckiego o to, aby usiadł z nami do wspólnego stołu i wysłuchał naszych argumentów.

Podatek cukrowy to pomysł antypolski, antygospodarczy, antykonsumencki, a nawet wbrew zapewnieniom rządzących antyzdrowotny – powiedzieli wczoraj  na wspólnej konferencji w Świetlicy Wolności ZPP przedstawiciele producentów cukru, rolników, plantatorów buraka cukrowego oraz producentów żywności.

Dziś już wiadomo, że negatywne skutki nowego podatku dotkną każdego Polaka, który odczuje podwyżkę w trakcie zakupów w sklepie, czy zamawiania posiłków w barach i restauracjach. Przeciwko proponowanym rozwiązaniom protestuje już wiele grup społecznych: rolnicy – producenci buraka cukrowego, sadownicy, a także przetwórcy cukru, właściciele firm, produkujących napoje, pracodawcy, sklepikarze i restauratorzy. Wszyscy oni wyrażają obawy o przyszłość, z jaką będą musieli się mierzyć od kwietnia 2020 roku, kiedy ma zacząć obowiązywać nowy podatek.

 

„O charakterze antygospodarczym i antyzdrowotym tego podatku świadczy fakt, że nie przyczyni się on do spadku spożycia cukru przez Polaków, natomiast niewątpliwie przyczyni się do wzrostu importu napojów z Niemiec, Czech i Słowacji. Dlaczego stamtąd? Ponieważ w tych krajach danina ta nie obowiązuje, a ceny są niższe. W Czechach i Słowacji nawet o 20%. Polscy producenci, którzy stanowią dziś 70% naszego rynku będą wypierani przez producentów niemieckich, czeskich i słowackich.” – ostrzegł Andrzej Gantner, Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

 

„Zaskakuje nas szybkość, z jaką rząd decyduje się na wprowadzenie podatku cukrowego. Pamiętamy, że ogłoszona w listopadzie 2019 r. Narodowa Strategia Onkologiczna mówiła o podatku do 2022 r. Ale…  tuż przed świętami dowiedzieliśmy się, że podatek zostanie wprowadzony za 4 miesiące – czyli o dwa lata wcześniej, niż chwilę temu zapowiadano. Jednym beneficjentem nowej daniny jest w oczywisty sposób budżet państwa” – akcentował Jakub Bieńkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

 

Podatek cukrowy w zaproponowanej przez rząd formule, zagraża funkcjonowaniu polskiego rolnictwa, miejscom pracy i kondycji polskiej gospodarki, w tym nowym inwestycjom.

 

Michał Gawryszczak ze Związku Producentów Cukru w Polsce pokreślił, że moment wprowadzenia daniny „jest katastrofalny” – „Ceny cukru spadły już o ok. 40% w ciągu ostatnich 3 lat, przez co polscy producenci balansują na granicy opłacalności”. Podatek znacząco osłabi polskich producentów i przetwórców otwierając drogę dla cukru z innych krajów. – dodał.

 

Także plantatorzy mówią o najgorszym z możliwych czasie wprowadzania nowego podatku. Rafał Strachota z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zaznaczył: „Ponad 10% hodowców buraka cukrowego zrezygnowało już z jego uprawy. Nowa danina może tylko pogorszyć sytuację. Rolnicy są początkiem łańcucha produkcyjnego i dziś niestety też najsłabszym ogniwem, które to najszybciej odczuje jego katastrofalne skutki”.  Według Strachoty podatek zmniejszy zapotrzebowanie cukrowni na buraka, a także dodatkowo wpłynie na dalsze obniżenie ceny surowca, co spowoduje, że jego uprawa przestanie być opłacalna.

„Rząd szuka pieniędzy w naszych kieszeniach, doprowadzając nas przy tym do ruiny. Podatek cukrowy to antypolski pomysł. Chcemy jak najszybciej spotkać się z Premierem Mateuszem Morawieckim. Panie Premierze - w państwie prawa nie można podejmować decyzji bez konsultacji społecznych” – powiedział Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. 

 

Co więcej, wprowadzanie jakiegokolwiek nowego podatku w trakcie trwania roku budżetowego jest działaniem wysoce niepożądanym i szkodliwym, które może wprost zniszczyć wiele przedsiębiorstw. Tego typu zmiany w prawie podatkowym powinny odbywać się z odpowiednim wyprzedzeniem, dającym czas, który pozwoli wszystkim podmiotom przygotować się na nie. Niestety, ustawodawca nie wziął pod uwagę tak istotnej kwestii, jak zobowiązania przedsiębiorców do realizacji zawartych kontraktów na dostawy towarów czy surowców, w których określone są już warunki cenowe.

 

Wprowadzanie zmian w pośpiechu, bez konsultacji i odpowiedniego przygotowania to ogromna niepewność dla wszystkich przedsiębiorców i całej gospodarki: dla rolników - którzy dziś nie wiedzą, ile buraków i za jaką cenę sprzedadzą; dla sadowników - którzy nie wiedzą, jaka część ich zbiorów znajdzie nabywców; dla sprzedawców - którzy nie są w stanie przewidzieć, ile towarów uda im się sprzedać i wreszcie dla samych producentów - którzy nie wiedzą, ile produktów mają wyprodukować.

 

Nowy podatek oznacza podwyżki cen żywności w sklepach. To obciążenie nie tylko dla rolników, przetwórców i przedsiębiorców, ale też zwykłych ludzi. To oni za moment poczują wyższe ceny, nie tylko słodzonych napojów, których w dużej mierze dotyczy projekt ustawy, ale także innych produktów żywnościowych, zawierających w składzie cukier. Ceny mogą wzrosnąć od 30 do nawet 50%.

 

Marek Przeździak z Federacji Gospodarki Żywnościowej RP zaznaczył, że podatek cukrowy oznacza przede wszystkim wzrost cen – a ten dotknie przede wszystkim najuboższą część społeczeństwa. „Nie może dojść do sytuacji, że to najbiedniejsi konsumenci zostaną ukarani podatkiem” - powiedział.

 

Czy stać nas na to, co proponuje rząd?  Podatek we Francji w podstawowej formie wynosi (w przeliczeniu na siłę nabywczą konsumenta) 12 gr za 1 l napoju, zaś w Polsce – 50 groszy. „Czy polski przedsiębiorca i polski konsument działają w 3 czy 4 razy lepszych warunkach gospodarczych niż producent i konsument we Francji? Pytamy - kto i na jakiej zasadzie wyznaczył takie stawki?” – akcentował Andrzej Gantner. 

 

Co więcej, stawka podatku cukrowego w Polsce jest czwartą najwyższą w Europie – zaraz po Norwegii, Irlandii i Wielkiej Brytanii – podczas gdy, mimo rosnących wynagrodzeń, siła nabywcza Polaków nadal jest poniżej średniej europejskiej. Warto podkreślić, że wprowadzenie podatku cukrowego nie wpływa na poprawę zdrowia obywateli, co potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Na ten fakt wskazują też doświadczenia innych krajów, w których podatek ten wprowadzono, m.in. na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii czy w Meksyku. Kolejnym niebezpiecznym skutkiem wprowadzenia procedowanego podatku jest rozwinięcie szarej strefy i sprowadzania napojów z zagranicy. W Danii skala tego zjawiska była tak duża, że skłoniła rząd do wycofania się z podatku.

 

Brak stabilności przedsiębiorstw i systemu podatkowego sprawiają, że Polska staje się krajem coraz mniej atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów. Spada więc nie tylko konkurencyjność polskich producentów żywności czy plantatorów, ale także Polski jako partnera biznesowego dla innych krajów.

 

To nie wszystko - rząd zapomina też o podjętych przez branżę wysiłkach i inwestycjach w zakresie reformulacji produktów, które miały na celu obniżanie kaloryczności – „Producenci żywności od kilku już lat współpracują z podległym Ministerstwu Zdrowia Głównym Inspektoratem Sanitarnym w zakresie obniżania kaloryczności swoich produktów. Podatek przekreśla te działania. Gdzie w tym wszystkim logika?” – pytał Andrzej Gantner, Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

 

Cała branża plantatorów buraka cukrowego, producentów cukru i przetwórców żywności wyraża duże zaniepokojenie z powodu nadchodzących zmian i ich konsekwencji. Warto podkreślić, że pomimo wyrażanego sprzeciwu w stosunku do propozycji podatku cukrowego, branża jest otwarta na podjęcie merytorycznej, rzetelnej i racjonalnej dyskusji zmierzającej do wypracowania najlepszych możliwych rozwiązań. Branża wystosowała również apel do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym podkreśliła swoje zaniepokojenie brakiem poszanowania Konstytucji RP oraz zasad określonych w Konstytucji Biznesu, wyrażając chęć prowadzenia dialogu w poszukiwaniu rozwiązania, które nie zniszczy polskiej branży producentów i przetwórców żywności, i dzięki któremu Polska będzie nadal krajem atrakcyjnym dla inwestorów.


Broszura informacyjna nt. podatku cukrowego dostępna jest do pobrania>>


Zapis konferencji dostępny jest na stronie: 

https://www.facebook.com/zwiazekprzedsiebiorcow/videos/596569417575038/ 


Fakty o podatku cukrowym

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij