Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego – Raport Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk
Kolejna publikacja alarmująca o niedostateczny poziomie aktywności fizycznej - zaledwie 18% Polaków w wieku 15 i więcej lat spełnia zalecenia co do ruchu.

Raportu Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk (KZP PAN) – „Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego” jest wynikiem pracy Zespołu Ekspertów ds. opracowania wytycznych dotyczących poprawy aktywności fizycznej w Polsce KZP PAN, który ma wytyczone trzy zadania:

  1. Opracowanie i  upowszechnienie Raportu Komitetu Zdrowia Publicznego PAN na temat aktywności fizycznej Polaków;
  2. Opracowanie, upowszechnienie i wdrożenie Narodowych Rekomendacji dotyczących Aktywności Fizycznej;
  3. Przygotowanie założeń do opracowania nowej strategii promocji powszechnej aktywności fizycznej jako kluczowego czynnika determinującego stan zdrowia somatycznego i psychicznego dla różnych grup społeczeństwa polskiego.

Autorzy Raportu szczegółowo analizują poziom aktywności fizycznej różnych grup społeczeństwa polskiego, także na tle innych krajów europejskich.


Stwierdzono, że w Polsce rekomendacje co do ruchu o umiarkowanej intensywności ≥ 30 min/dobę przez 5 dni w tygodniu (150 min/tydzień) lub przez 5 dni w tygodniu intensywnego wysiłku (75 min/tydzień) przestrzega 18% mieszkańców w wieku 15 i więcej lat. 

Polska z 18% znalazła się razem z Grecją na 24 miejscu. Gorsze wskaźniki stwierdzono tylko w Bułgarii i Rumunii.


Wiele miejsca w Raporcie KZP PAN poświęcono działaniom na rzecz upowszechnienia aktywności fizycznej w naszym kraju, zwracając uwagę nie tylko na działania w skali ogólnopolskiej, ale i lokalnej. 


Program „Trzymaj Formę!"

W celu zachęcenia uczniów i ich rodzin do prowadzenia aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety przez PFPŻ ZP we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarny realizowany jest Program „Trzymaj Formę!". Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: Trzymaj formę!

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij