Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wyniki pierwszego ogólnounijnego badania autentyczności ziół i przypraw
Komisja Europejska opublikowała wyniki pierwszego skoordynowanego planu kontroli autentyczności ziół i przypraw, uruchomionego przez DG SANTE i realizowanego przez dwadzieścia jeden państw członkowskich UE, Szwajcarię i Norwegię.

Europejskie Wspólne Centrum Badawcze przeprowadziło prawie 10 000 analiz na 1885 próbkach, wykorzystując szereg najnowocześniejszych technik analitycznych do oceny autentyczności sześciu różnych ziół i przypraw. Odsetek próbek uznanych za zagrożone zafałszowaniem wyniósł 17% dla pieprzu, 14% dla kminku, 11% dla kurkumy, 11% dla szafranu i 6% dla papryki/chilli.


Autentyczność oraz czystość ziół i przypraw została oceniona zgodnie z odpowiednimi normami ISO. W przypadku, gdy próbka nie spełniała wymagań tych norm w zakresie obecności ciał obcych i popiołu ogólnego, uznawano ją za podejrzaną o zafałszowanie. Ponadto jako dowody potwierdzające wykorzystano wyniki dodatkowych testów ukierunkowanych na określone biomarkery ziół i przypraw.


Po raz pierwszy organy krajowe odpowiedzialne za kontrolę żywności i Komisja połączyły swoje doświadczenie i zasoby, aby skoncentrować się na sektorze ziół i przypraw w celu ochrony konsumentów przed wprowadzającymi w błąd i potencjalnie niebezpiecznymi produktami.


Na podstawie tych wyników Komisja wezwała już przedsiębiorców do natychmiastowego planu działania w celu zaradzenia sytuacji szkodliwej dla interesów i zdrowia konsumentów, ale także dla samego sektora ziół i przypraw oraz jego uczciwych przedsiębiorców.


Komisja zwróciła się również do władz krajowych o nasilenie kontroli urzędowych w tym sektorze w celu dalszego zniechęcania do nieuczciwych praktyk i nakładania sankcji na sprawców nadużyć.


Wcześniejsze informacje wskazywały, że zafałszowane zioła i przyprawy były obecne na rynku UE, ale często pozostawały niewykryte. Dlatego w 2019 r. Komisja Europejska ustanowiła skoordynowany plan kontroli, zapraszając państwa członkowskie UE, Norwegię i Szwajcarię do pobierania próbek niektórych ziół i przypraw oraz przesyłania ich do analizy we Wspólnym Centrum Badawczym. Skoordynowany plan kontroli jest jak dotąd największym badaniem autentyczności kulinarnych ziół i przypraw pod względem uczestniczących krajów i liczby analiz. Więcej informacji można uzyskać na stronie Komisji Europejskiej, na której zamieszczono również pytania i odpowiedzi.

Źródło: Komisja Europejska

qualityDodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij