Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Raport GUS o trwaniu życia w zdrowiu
Główny Urząd Statystyczny wyliczył, jak długo żyją Polacy i ile lat życia przebiega w pełnym zdrowiu.

W 2020 r. trwanie życia w zdrowiu wyniosło 59,2 roku dla mężczyzn i 63,1 roku dla kobiet, oznacza to spadek w stosunku do roku poprzedniego odpowiednio o 0,5 i 0,2 roku. Redukcja ta w głównej mierze była związana ze skróceniem się przeciętnego trwania życia.


Z danych za ubiegły rok wynika, że przeciętny mężczyzna przeżywa bez dolegliwości 81,6 procent swojego życia, a statystyczna kobieta bez chorób spędzi 78,2 procent swojej egzystencji.


Z danych wynika, że w 2020 roku to kobiety żyły przeciętnie dłużej od mężczyzn w zdrowiu o 3,9 roku. Jednak różnica ta zmienia się z upływem lat. W momencie narodzin różnica w trwaniu w zdrowiu między kobietami a mężczyznami wynosi 8,1 roku na korzyść kobiet, ale u osób w wieku 50 lat to już tylko 2,3 roku różnicy, a dla 65-latków - 1 rok.


Spadek trwania długości życia w zdrowiu na poziomie krajowym nie przełożył się na proporcjonalny spadek tego wskaźnika na poziomie województw. W 2020 r. wskaźnik ten najbardziej zmniejszył się dla mężczyzn w województwach dolnośląskim, małopolskim, opolskim, śląskim oraz świętokrzyskim (o 0,7 roku), a dla kobiet w województwie podkarpackim (spadek o 0,7 roku) oraz lubelskim i podlaskim (spadek o 0,6 roku).


Informacja GUS dostępna jest na stronie>>
Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij