Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Francja i Austria wzywają KE do opracowania ogólnounijnej strategii w zakresie białka pochodzenia roślinnego
Ministerstwa Rolnictwa Francji i Austrii wzywają Komisję Europejską do opracowania ogólnounijnej strategii w zakresie białka pochodzenia roślinnego, która ich zdaniem przyczyniłaby się do bardziej zrównoważonego i zróżnicowanego rolnictwa.

W swojej deklaracji oba ministerstwa przypominają o wielkim potencjale produkcji białek roślinnych oraz wysokim poziomie technik i standardów produkcji roślinnej w UE, zwłaszcza w porównaniu z krajami trzecimi. Wskazywano również, że zachęcanie do produkcji białka roślinnego w Europie pozwoliłoby UE stawić czoła wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

 

Takie zobowiązanie byłoby zgodne z unijnym pakietem Fit for 55, w ramach którego Komisja Europejska dąży do 55% redukcji emisji do 2030 r. Byłoby również zgodne z unijną strategią „od pola do stołu”, która ma na celu uczynienie żywności w bardziej zrównoważoną.

 

We wspólnej deklaracji, Francja i Austria wzywają również Komisję Europejską do opracowania europejskiej strategii w oparciu o raport wykonawczy z 2018 r. na temat rozwoju białek roślinnych w UE. Zdaniem ministrów, wiązałoby się to ze wzmocnieniem produkcji lokalnej w celu osiągnięcia standardów unijnych, przy jednoczesnym skróceniu łańcuchów dostaw przez branże przetwórstwa spożywczego. Deklaracja wzywa również do większego nacisku na hodowlę roślin

 

Dodatkowe informacje dostępne są np. w poniższym artykule

https://www.foodnavigator.com/Article/2021/12/23/France-Austria-call-for-a-European-plant-based-protein-strategy?utm_source=copyright&utm_medium=OnSite&utm_campaign=copyright


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij