Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Solidne wyniki przemysłu za sierpień pomimo wielu wyzwań
Produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 10,9% w porównaniu z sierpniem ub. roku.

Produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 10,9% w porównaniu z sierpniem ub. roku po wzroście o 7,1% r/r w lipcu (po rewizji z 7,6%r/r). W okresie styczeń – sierpień br. produkcja przemysłowa wzrosła o 12,9% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. 

W kontekście pogarszającej się koniunktury oraz wysokich cen surowców energetycznych i niepewności co do ich dostępności w okresie jesienno-zimowym, sierpniowy odczyt produkcji należy uznać za pozytywny. 

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w sierpniu o 25,5% r/r, tj. w takim samym tempie jak w lipcu (po rewizji), pomimo kolejnego wyraźnego spadku cen w produkcji paliw (-6,5%m/m). Ceny w przetwórstwie zwiększyły się o 20,2% r/r. Największa presja była widoczna ze strony cen energii, które m/m w sierpniu wzrosły w dwucyfrowym tempie (10,0%) drugi miesiąc z rzędu i są już o blisko 80% wyższe niż rok wcześniej. Eksperci ING podają, że ceny producentów (PPI) są ok. ¼ wyższe niż przed rokiem, a proces przerzucania rosnących kosztów produkcji na ceny finalne będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach. 

Dobra ogólna kondycja rynku pracy

W sierpniu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z sierpniem 2021 r. było wyższe o 2,4% i wyniosło 6502,6 tys. etatów. Popyt na pracę jest silny mimo rosnącego zatrudnienia wśród najnowszej fali uchodźców (obecnie ponad 400 tys.), co z kolei sugeruje utrzymanie wysokiej presji płacowej w kolejnych miesiącach.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2022 r. w porównaniu z sierpniem 2021 r. było wyższe o 12,7% i wyniosło 6583,03 zł (brutto).

Ceny produktów rolnych w sierpniu 2022 roku

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w sierpniu 2022 r. były wyższe zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,9%), jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku (o 56,3%).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij