Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 przyjęty!
12 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ). Program będzie realizowany przez najbliższe 7 lat – do 2029 r., a jego łączny budżet to aż 583 mln EUR.

FEPŻ stanowi kontynuację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, w ramach którego wsparcie w postaci paczek żywnościowych lub posiłków otrzymywało średnio ponad 1,3 mln odbiorców rocznie – osób i rodzin w trudnej sytuacji  życiowej, a ok. 150 tys. z nich uczestniczyło dodatkowo w różnych działaniach towarzyszących na rzecz włączenia społecznego.

Doświadczenie ostatnich lat pokazało, że Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 był ważny i potrzebny. Dzięki niemu wsparcie otrzymało wiele naprawdę potrzebujących osób – mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

FEPŻ to jeden z programów krajowych, które będą realizowane z udziałem środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus zgodnie z Umową Partnerstwa na lata 2021-2027. Za wdrażanie Programu odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jako Instytucja Zarządzająca.

Przyjęcie przez Komisję Europejską Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 oznacza, że w najbliższych latach będziemy mogli dalej zabezpieczać polskie rodziny, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Już w przyszłym roku ogłosimy konkurs na wybór organizacji partnerskich, które uczestnicząc w programie będą przede wszystkim magazynować i dystrybuować żywność, ale nie tylko. Będą to także inne działania służące włączeniu społecznemu osób otrzymujących wsparcie – wskazuje wiceminister Stanisław Szwed.

W ramach Programu będą realizowane następujące operacje:

  • Zakup żywności dostarczanej do magazynów organizacji partnerskich w celu dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących
  • Wsparcie organizacji partnerskich w realizacji dystrybucji żywności, w tym w obszarze transportu, magazynowania i administracji
  •  Realizacji działań towarzyszących dla odbiorców pomocy żywnościowej, mających na celu ich włączenie społeczne
  • Wsparcie organizacji partnerskich w pozyskiwaniu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn celem jej przekazania do odbiorców Programu

Konkurs na wybór organizacji partnerskich uczestniczących w Programie ruszy w 2023 roku.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij