Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Nawozy: Zapewnienie dostępności, przystępności i długoterminowej autonomii UE
- Posłowie chcą, by UE była mniej zależna od importu nawozów oraz obniżyć ich ceny.
- Potrzeba więcej zasobów w celu uniezależnienia się od rosyjskiego gazu do produkcji nawozów.
- Komisja powinna ocenić możliwości utworzenia mechanizmu wspólnych zakupów nawozów na poziomie UE.


Parlament wzywa Komisję do zapewnienia dostaw nawozów, podjęcia działań w celu obniżenia cen oraz zwiększenia strategicznej autonomii UE w zakresie nawozów.


W rezolucji przyjętej w czwartek,  posłowie wzywają do opracowania długoterminowej strategii UE w zakresie nawozów oraz długoterminowej strategii UE w zakresie składników odżywczych w glebie do czerwca 2023 r.


Zauważają, że rosyjski gaz, wykorzystywany do produkcji nawozów, przyczynia się do finansowania wojny na Ukrainie i dlatego wzywają „do jak najszybszego udostępnienia wystarczających zasobów, aby położyć kres zależności od tego gazu;”.


Posłowie przyznają również, że bycie samowystarczalnym w zakresie nawozów mineralnych „nie jest realistyczne” w średnim okresie czasu, a surowce wykorzystywane do produkcji nawozów często pochodzą od reżimów autokratycznych. UE nie powinna „zastępować jednej zależności inną” i musi zwiększyć swoją strategiczną autonomię w zakresie nawozów.


Jako środek krótkoterminowy, mający na celu zwiększenie dostępności nawozów dla rolników i ustabilizowanie cen, posłowie proponują wykorzystanie części budżetu rolnego 2023 na natychmiastową pomoc dla rolników oraz rozszerzenie tymczasowego zawieszenia ceł importowych na wszystkie nawozy mineralne oprócz tych pochodzących z Rosji i Białorusi. Posłowie wzywają również Komisję do przeanalizowania możliwości utworzenia mechanizmu wspólnych zakupów nawozów na poziomie UE oraz sposobów zmniejszenia logistycznych wąskich gardeł na rynku nawozów. W dłuższej perspektywie europosłowie zalecają przyspieszenie procesu dekarbonizacji i wykorzystanie do produkcji nawozów składników odżywczych nie zawierających kopalin oraz pochodzących z recyklingu.


Cytat


Sprawozdawca i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Norbert Lins (EPP, DE), powiedział: „Musimy pilnie zabezpieczyć odpowiednie dostawy nawozów dla naszych rolników i potrzebujemy skuteczniejszych działań, aby obniżyć ich ceny. Nawozy są niezbędne dla bezpieczeństwa żywnościowego. Zastąpienie i uzupełnienie nawozów mineralnych składnikami odżywczymi ze źródeł organicznych znacznie poszerzyłoby zestaw narzędzi dla rolników i sprawiłoby, że europejskie rolnictwo byłoby mniej zależne od importu nawozów z krajów trzecich.”


Tło


Po inwazji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 roku, ceny nawozów i energii gwałtownie wzrosły, co miało wpływ na koszt żywności. Ceny nawozów azotowych wzrosły we wrześniu 2022 r. o 149% , a najwięksi producenci nawozów odnotowali rekordowe zyski.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij