Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Bank Światowy pożyczy Polsce 1 mld euro
Rada Dyrektorów Banku Światowego zatwierdziła pożyczkę programową dla Polski na cele polityki rozwoju w kwocie 1 miliarda euro. Jest to trzecia z kolei pożyczka na cele polityki rozwoju w ramach serii trzech operacji kredytowych, podał Bank Światowy.

“Program trzech operacji kredytowych na łączną kwotę około 3 miliardów euro ma wesprzeć Rząd Polski w łagodzeniu skutków światowego kryzysu, odczuwanych przez gospodarstwa domowe, pracowników i firmy, a także przyczynić się do szybszej konwergencji poziomu życia w Polsce do standardów Unii Europejskiej" - powiedział cytowany w komunikacie Peter Harrold, dyrektor Banku Światowego na Europę Środkową i kraje bałtyckie.

Środki z pożyczek z serii DPL są wykorzystywane przy wielu reformach o kluczowym znaczeniu dla dalszej konwergencji Polski do poziomu życia w UE. "Najważniejsze kierunki to, między innymi: antykryzysowy plan stabilności i rozwoju, zmniejszanie klina podatkowego, stopniowe wygaszanie wcześniejszych emerytur, poprawka do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, oraz nowa ustawa o finansach publicznych" - czytamy dalej.

Pierwsza pożyczka przekazana w ramach tego programu (PL1) była przeznaczona na wsparcie działań w zakresie zarządzania finansami publicznymi, zwiększenie aktywności zawodowej, oraz poprawę otoczenia biznesowego. Druga pożyczka (PL2) wspierała plany reformatorskie rządu, głównie w sektorach społecznych, z myślą o dalszej poprawie jakości świadczonych usług.

"Dzięki trzeciej pożyczce PL3 wprowadziliśmy m.in. bardziej elastyczne przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy. Jedynym z naszych głównych priorytetów jest także konsolidacja fiskalna w celu wzmocnienia stabilności finansów publicznych w Polsce" - powiedział cytowany w komunikacie Jacek Dominik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Środki z pożyczki PL3 będą przeznaczone, między innymi, na następujące reformy: wzmocnienie sektora usług poprzez uproszczenie przepisów i procedur, intensyfikacja reform społecznych, takich jak przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego i powszechna edukacja na szczeblu podstawowym od 6-ego roku życia oraz wsparcie sytuacji społecznej w obliczu spowolnienia gospodarczego poprzez lepiej adresowane świadczenia rodzinne i bardziej elastyczną organizację godzin pracy.

W lipcu ubr. Rada Dyrektorów Banku Światowego zaakceptowała strategię współpracy z Polską, która będzie stanowić podstawę dla programu pomocowego Banku dla tego kraju w latach 2009-2013. W tym czasie do Polski może trafić ok. 4,5 mld USD.

(Źródło: Wirtualne Media, Reuters)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij