Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > Dla Prasy > Olimpiada Dziennikarzy pt. "Fakty i mity o żywności i żywieniu" - materiały > Warsztat 3 - Wody butelkowane

Olimpiada Dziennikarzy pt. "Fakty i mity o żywności i żywieniu" - materiały
Warsztat 1 - Znakowanie produktów żywnościowych
Warsztat 2 - Dodatki do żywności
Warsztat 3 - Wody butelkowane
Warsztat 4 - Jakość i bezpieczeństwo żywności
Informacje Prasowe
Zarejestruj się
Warsztat 3 - Wody butelkowane

3 marca 2011 r. odbyły się warsztaty dla dziennikarzy pt. „Dodatki do żywności – fakty i mity”. Były to trzecie warsztaty z cyklu spotkań w ramach  Pierwszej Olimpiady Dziennikarzy pt. Fakty i mity o żywności i żywieniu”. Organizatorami Olimpiady są: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Federacja Konsumentów, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy oraz Portal „Zdrowa rodzina” przy wsparciu strategicznym Makro Cash & Carry. Patronat nad Olimpiadą objął Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński.

 

Celem warsztatów było przedstawienie dziennikarzom aktualnej i  rzetelnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, jakości oraz właściwości żywieniowych wód butelkowanych. W pierwszej kolejności głos zabrała Pani Dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia, która przedstawiła uczestnikom najważniejsze informacje na temat roli i funkcji wody w organizmie człowieka. Pani Dr Jarosz podkreślała, iż: „woda jest głównym składnikiem ciała i podstawowym składnikiem pożywienia. Ze względu na pełnione przez nią w organizmie funkcje (m.in. transportu tlenu i składników odżywczych, regulacja ciepłoty ciała czy ułatwiania procesów trawiennych) niezbędne jest dostarczanie jej w odpowiednich ilościach”. Zapotrzebowanie na wodę osób dorosłych wynosi od 2,7 litra dla kobiet do 3,7 litra u mężczyzn. Głównymi źródłami wody są napoje, w tym woda, soki i herbata dostarczające ok. 62% dziennego spożycia, a także warzywa, owoce (18%) oraz mleko i napoje mleczne (10%). Ciekawostką dla uczestników warsztatów był fakt, iż organizm ludzki produkuje również wodę w trakcie przemian metabolicznych. U osób zdrowych stanowi ona od 200 do 500 ml, w zależności od wartości energetycznej pożywienia.

 

W dalszej części warsztatów wystąpiła Dr Teresa Latour z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, która m.in. omówiła klasyfikacja wód ze względu na pochodzenie i stopień mineralizacji,  właściwości dietetyczne poszczególnych rodzajów wód oraz oznakowanie wód butelkowanych. Dr Latour zwracała uwagę na różnice, jakie występują pomiędzy wodą wodociągową a wodami opakowanymi
i podkreślała, iż: „w przeciwieństwie do wody wodociągowej, wody butelkowane pochodzą zawsze z zasobów podziemnych i charakteryzuje je pierwotna czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Ta pierwotna czystość wód naturalnych oznacza, że w wodzie brak jest jakichkolwiek substancji chemicznych, mineralnych czy organicznych, jak również mikroorganizmów, których pochodzenie nie jest związane ze środowiskiem geologicznym”. Dodatkowo  Dr Latour zaznaczała, iż: „doprowadzanie wody wodociągowej do odbiorców systemem wodociągów, czasem na znaczne odległości, po uprzednim chlorowaniu lub dezynfekcji innymi metodami, wpływa niekorzystnie na jej jakość. Wody butelkowane są rozlewane przy ujęciu, co gwarantuje ich naturalność”.    


W części praktycznej uczestnicy warsztatów, pod kierunkiem Managera Centrum Szkoleniowego MAKRO HoReCa Center – Pana Grzegorza Kazubskiego, mieli możliwość przyrządzenia potraw z owoców morza.

Materiały do pobrania:

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij