Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > Działania > Seminaria i Konferencje > Archiwum: > Warsztaty „Fakty i Mity o żywności. Substancje dodatkowe”

Seminaria i Konferencje
Archiwum:
Aktualności
Współpraca krajowa
Współpraca międzynarodowa
Publikacje
Warsztaty „Fakty i Mity o żywności. Substancje dodatkowe”

W dniu 21 listopada br. branżowy miesięcznik o żywności „Fresh & Cool Market” zorganizował warsztaty dla przedstawicieli świata mediów dotyczące niezwykle często poruszanego tematu jakim jest obecność substancji dodatkowych w żywności.

Warszaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. W spotkaniu wzięło udział około dwudziestu dziennikarzy; obecni byli także przedstawiciele oraz przemysłu żywnościowego.

W czasie warsztatów dziennikarze mogli zapoznać się z  najważniejszymi informacjami dotyczącymi zarówno  stosowania substancji dodatkowych, jak i ich sposobów kontroli oraz wpływu na zdrowie.   

Jako pierwszy głos zabrał prof. Krzysztof Krygier – kierownik Zakładu Technologii Tłuszczów i Koncentratów Spożywczych, Wydział Nauk o Żywności z SGGW w Warszawie. W swoim wykładzie „Substancje dodatkowe: znaczenie dla konsumentów i producentów” omówił cele i zalety stosowania substancji dodatkowych do żywności oraz niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia konsumenta spowodowane brakiem tego typu dodatków (rozwój mikroorganizmów, jełczenie, itd.).

W dalszej części warsztatów omówione zostały zagadnienia związane z oceną bezpieczeństwa dla konsumenta i aspektów legislacyjnych stosowania dodatków - wykład przedstawiła mgr Joanna Gajda z Zakładu Badania Żywności i Przedmiotów Użytku z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Omówione zostały tu m.in. procedury dopuszczania substancji dodatkowych do użytku oraz procedury kontrolne produktów zawierających dodatki.

Warsztaty zakończyła sesja pytań i odpowiedzi, w czasie której dziennikarze mogli uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania.

Wśród materiałów konferencyjnych znalazła się również płyta z wersją offline przygotowanej przez PFPŻ strony internetowej (www.dodatki.pfpz.pl )poświęconej substancjom dodatkowym do żywności. Na stronie można znaleźć obszerne kompendium wiedz o dodatkach zawierające między innymi słownik terminów, spis wszystkich stosowanych dodatków do żywności wraz z charakterystyką oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij