Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny żywności po podwyżce VAT wzrosną nawet o 5 – 6 proc.
Ministerstwo finansów przekonuje, że zmiany w podatkach od towarów i usług, które od nowego roku zamierza wprowadzić rząd, w niewielkim stopniu odbiją się na cenach żywności. Jednak ekonomiści ostrzegają, że może nie być tak kolorowo i jedzenie będzie droższe o 5 – 6 proc. - czytamy w Rzeczpospolitej.

Zdaniem ekspertów na podwyżkę cen artykułów spożywczych wpłynie zarówno podniesienie stawek VAT ale także sytuacja na rynku - czyli złe warunki pogodowe, niższe do 15 proc. zbiory zbóż. A to wszystko może przełożyć się na znaczny wzrost cen, nawet o 5 - 6 proc. w stosunku do tegorocznych.

Jak informuje Rzeczpospolita zdania są jednak podzielone. Zdaniem wiceministra finansów podwyżka VAT na żywność nieprzetworzoną, czyli mięso, warzywa, owoce, ziarna, o 2 pkt proc. przy jednoczesnej obniżce podatku na pozostałe artykuły żywnościowe z 7 do 5 proc., spowoduje, że zmiany VAT pozostaną neutralne dla domowych budżetów.

Zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową droższa żywność wpłynie na spadek konsumpcji szczególnie biedniejszych grup społeczeństwa. Jego zdaniem ich wydatki mogą się skurczyć nawet o 20 - 30 proc.
(Źródło:Rzeczpospolita)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij