Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
KE: Polska liderem wzrostu gospodarczego UE
Wzrost gospodarczy Polski w 2010 r. wyniesie 3,4 proc. – podała Komisja Europejska (KE) w swojej jesiennej prognozie makroekonomicznej. Tym samym nasz kraj pozostaje w opinii KE jednym z liderów wzrostu PKB w całej Unii Europejskiej. Prognozy Komisji są zgodne z oczekiwaniami analityków Ministerstwa Gospodarki.

KE po raz trzeci w 2010 r. podniosła prognozy gospodarcze Polski. Komisja oczekuje, że w drugiej połowie roku aktywność gospodarcza w naszym kraju będzie zwiększać się w tempie zbliżonym do notowanej w pierwszym kwartale. Podobnie do polskiej gospodarki będzie się zachowywać gospodarka Niemiec. Zdaniem analityków MG, optymistyczne prognozy dotyczące najbliższej przyszłości Polski i jej głównego partnera handlowego, powinny poprawić nastroje sektora prywatnego.

Pozytywne wyniki gospodarek europejskich w drugim kwartale 2010 r. spowodowały, że KE podniosła prognozę tempa PKB dla całej UE. Wzrost, obejmujący w pierwszej połowie 2010 r. głównie sektory produkujące na eksport, powinien pobudzać także konsumpcję gospodarstw domowych. Z drugiej strony, wzrost gospodarczy Wspólnoty może być hamowany przez niepewne perspektywy światowej gospodarki oraz sytuację na rynkach finansowych.

Korzystny obraz gospodarek UE wspiera m.in. sytuacja gospodarstw domowych. W obliczu kryzysu znacząco zwiększyły one swoje oszczędności, natomiast w 2010 r. mają większą skłonność do konsumpcji. Do wzrostu spożycia powinny przyczynić się stabilne perspektywy inflacyjne i spodziewana poprawa na rynku pracy.

(Źródło: MG, KE)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij