Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
O 5 procent wzrosło w 2009 r. spożycie warzyw i owoców
Na lepsze zmieniają się nawyki żywieniowe Polaków. Aż o 5 procent wzrosło w ubiegłym roku spożycie warzyw i owoców, a o 4 procent - soków. To między innymi efekt prowadzonej przez dwa lata kampanii społecznej - 5 porcji owoców, warzyw lub soku - mówi Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków, organizatora akcji.

Dodaje, że kampania, skierowana głównie do matek i dzieci, zachęcała do częstszego i w porcjach spożywania owoców i warzyw. Powinny być one - uzupełnia prezes Krajowej Unii Producentów Soków - stałym elementem diety każdego Polaka, a przede wszystkim dzieci. Poprzez takie działania wychowuje się przyszłego konsumenta - przekonuje Pawlak.

36 procent polskich dzieci zjada 3 porcje warzyw i owoców dziennie. Jak pokazują badania, dzieci jedzą tak, jak ich matki. To one przede wszystkim robią zakupy i decydują, co znajduje się na stole - wyjaśniają Justyna Domanowska-Kaczmarek i Agata Lewandowska z Centrum Psychodietetyki Równowaga. Mówią, że dzieci nie nauczą się jeść warzyw i owoców, jeśli ich nie będzie w domu lub jeśli rodzice nie będą ich jedli.

Nigdzie nie znajdziemy takich składników odżywczych, jak w warzywach i owocach - przypomina Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. Mają witaminy, błonnik, sole mineralne, a także wartość energetyczną. Żadna suplementacja tego nie zastapi - dodaje Agnieszka Jarosz.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia średnie dzienne spożycie warzyw i owoców powinno wynosić od 400 do 800 gramów. W Polsce zjadamy dziennie 250 gramów. To średni światowy poziom, ale w Unii Europejskiej zajmujemy jedną z ostatnich pozycji.

(Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij