Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W październiku następował stopniowy spadek cen zbóż
Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, iż w październiku następował stopniowy spadek cen zbóż. Najsilniej spadły ceny kukurydzy, której podaż znacznie wzrosła po żniwach zarówno w kraju, jak i na rynku wspólnotowym - informują analitycy BGŻ.

Obniżkom cen zbóż sprzyjała również wyprzedaż przez część rolników pszenicy paszowej w celu zwolnienia powierzchni magazynowej pod ziarno kukurydzy z nowych zbiorów.

W ostatnim tygodniu października (25-31.10) przeciętna cena kukurydzy w kraju była o ponad 14% niższa, aniżeli na przełomie września i października (27.09-03.10), a obniżki średnich cen pszenicy paszowej przekroczyły 10%. W analizowanym okresie wzrosty odnotowano jedynie w przypadku jęczmienia konsumpcyjnego i browarnianego oraz owsa.

Analiza kształtowania się cen zbóż w kraju wymaga porównania ich do średnich cen w innych państwach członkowskich UE. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, iż wyrażone w euro przeciętne ceny zbóż w Polsce pozostawały w październiku br. poniżej średniej UE.

W przypadku pszenicy paszowej średnia cena polskiego zboża była w tygodniu 18-24 października o blisko 6% niższa od przeciętnej w UE, podczas gdy kukurydza paszowa była tańsza niemalże o 8%. W tym okresie mniej niż w Polsce za pszenicę płacono m.in. na południu Europy (Rumunia, Bułgaria, Słowacja i Słowenia), jak również na Litwie. Kukurydza była natomiast tańsza na Litwie, Węgrzech oraz w Rumunii i Bułgarii.

Notowane w kraju obniżki cen zbóż są zgodne z naszymi oczekiwaniami, iż po ukazaniu się pierwszych twardych danych odnośnie tegorocznych zbiorów zbóż na półkuli północnej nastąpi sezonowy spadek cen, jednakże nadal pozostaną one relatywnie wysokie w związku z sytuacją w regionie Basenu Morza Czarnego. Oczekujemy, iż na przełomie roku może nastąpić kolejny nieznaczny wzrost cen zbóż.

Ogólny poziom cen zbóż w pierwszej połowie 2011~r. będzie przede wszystkim zależał od doniesień odnośnie sytuacji w Rosji i na Ukrainie oraz rzeczywistego popytu na unijne zboże. Ponadto, na nastroje na rynku rzeczywistym nadal duży wpływ będzie mieć zachowanie inwestorów na rynkach terminowych w Europie i za oceanem.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij