Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
MRiRW dogadało się z weterynarzami?
Resort rolnictwa do końca stycznia przygotuje zmiany w rozporządzeniu o opłatach pobieranych przez weterynarzy, które podwyższą stawki opłat o wskaźnik inflacji - poinformowało biuro prasowe ministerstwa. To jedno z ustaleń ze spotkania z weterynarzami w resorcie rolnictwa.

Weterynarze nie zgadzają się na stawki, które wejdą w życie od 1 stycznia. Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna podjęła uchwałę o odstąpieniu lekarzy weterynarii od podpisywania umów na badanie zwierząt. Gdyby tak się stało, utrudniony będzie np. handel mięsem, a obowiązki spadłyby na państwową Inspekcję Weterynaryjną. Obecnie nad zdrowiem zwierząt gospodarskich czuwa 6 tys. tzw. lekarzy urzędowych, którzy podpisali umowy z powiatowym lekarzem weterynarii dotyczące świadczenia usług weterynaryjnych np. badania, szczepienia zwierząt itp.

To nie koniec rozmów, kolejne spotkanie zaplanowano na 29 grudnia.

Według KRLW, ministerialne rozporządzenie drastycznie obniża opłaty i stawki wynagrodzenia dla weterynarzy, kierując się interesem właścicieli zwierząt, a nie patrząc na konsekwencje społeczne. Minimalna stawka za wizytę w gospodarstwie wynosi obecnie 45,5 zł, od 1 stycznia ma to być 15 zł, czyli ponad trzykrotnie mniej. Za badanie świni, owcy, kozy, źrebięcia czy cielęcia opłata wynosi 17 zł, a od 1 stycznia będzie to 10 zł. Za badanie jagnięcia, koźlęcia, prosięcia opłata zmniejszona została z 23 do 5 zł, czyli ponad czterokrotnie.

Resort zaproponuje urealnienie o wskaźnik inflacji stawek za nadzór nad ubojem bydła, świń i drobiu, a także na podniesienie opłat i wynagrodzeń z tytułu wykonywania nadzoru nad ubojem między 18.00 wieczorem, a 6.00 rano oraz w soboty i dni urzędowo wolne od pracy - poinformowało biuro prasowe resortu.

Ministerstwo zaproponuje też zmianę sposobu wynagradzania lekarzy i wysokość wynagrodzenia. Zamiast wynagradzania za każdą godzinę pracy miałaby to być stawka od zbadanej ilości zwierząt. Przy badaniach przed i poubojowych świń przy przebadaniu, co najmniej 10 sztuk w czasie 1 godziny, nadal pozostanie stawka godzinowa.

Rada chce, by resort przedstawił sposób obliczenia opłat zawartych rozporządzeniu, które ma wejść w życie od nowego roku. Domaga się też zwiększenia płac pracownikom Inspekcji weterynaryjnej.

Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk podkreślił, że zwiększenie środków na wynagrodzenia dla Inspekcji zasługuje na poparcie, jednak nie należy to do kompetencji resortu rolnictwa. Nalewajk podkreślił, że w przygotowywanej ustawie o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii zapisano konieczność zwiększenia wynagrodzeń dla nowej inspekcji. Weterynarze i resort w połowie stycznia omówią projekt założeń do tej ustawy - ustalono.

W czwartkowym spotkaniu oprócz wiceministra uczestniczyli prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Tadeusz Jakubowski oraz członkowie zespołu krajowej rady - Jacek Łukaszewicz, Andrzej Moskal i Tomasz Pięknik.

(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij