Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zakaz mączek mięsnych w paszach będzie utrzymany?
21 lutego podczas posiedzenia Rady UE dyskutowano na propozycją zniesienia zakazu stosowania mączek mięsnych i mięsno-kostnych w paszach dla drobiu i trzody chlewnej. Propozycję taką złożyła polska delegacja, domagając się jak najszybszych działań w tym zakresie w celu zmniejszenia kosztów oraz zwiększenia konkurencyjności produkcji zwierzęcej w UE - relacjonuje FAMMU/FAPA.

Zezwolenie na stosowanie białka zwierzęcego w paszach dla nieprzeżuwaczy zmniejszyłoby zależność unijnego przemysłu paszowego i produkcji zwierzęcej od importu drogiej śruty sojowej.

Zdaniem Polski, uzasadnieniem dla podjęcia takiej decyzji przez unijne władze jest ogólny postęp w zakresie zwalczania ryzyka choroby BSE. Propozycję poparło kilka delegacji m.in. słoweńska, litewska i łotewska. Również Holandia jest za dopuszczeniem mączek zwierzęcych w żywieniu inwentarza, pod warunkiem, że w mocy pozostanie nadal zakaz żywienia mączkami przeżuwaczy oraz zwierząt tego samego gatunku, z którego pochodzą mączki.

Jednak większość państw członkowskich, w tym Niemcy i Belgia, była zdania, że należy najpierw wprowadzić w życie gwarancje bezpieczeństwa.

Komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumenta John Dalli poinformował ministrów, że Komisja Europejska nie jest jeszcze gotowa na zniesienie zakazu i do jesieni tego roku nie przygotuje projektu nowych przepisów. Zdaniem komisarza Dalli, najważniejsze są bowiem względy bezpieczeństwa żywności i należy najpierw zagwarantować integralność danych naukowych dotyczących pasz zawierających białko zwierzęce.

Komisarz zapewnił jednak delegatów, że weryfikacja niezbędnych narzędzi kontroli jest bliska ukończenia i jesienią tego roku może rozpocząć się dyskusja dotycząca zniesienia zakazu mączek zwierzęcych w paszach dla trzody i drobiu.

(Źródło: FAMMU/FAPA)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij