Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozuje rekordowe zbiory
W raporcie opublikowanym 24 marca br. Międzynarodowa Rada Zbożowa przedstawiła prognozy wzrostu produkcji zbóż na świecie w sezonie 2011/2012 o 79 mln t w skali roku do 1 805 mln t, czyli powyżej rekordowego poziomu z sezonu 2008/2009, gdy zebrano 1 802 mln ton zbóż (bez ryżu). Prognozy te zostały oparte m.in. na oczekiwanym zwiększeniu się globalnej powierzchni upraw o 4% do 537 mln ha (najwyższy poziom od 1998 r.), z czego blisko połowę stanowi odbudowa produkcji w Rosji. Największy wzrost produkcji oczekiwany jest w Rosji, USA i Unii Europejskiej.

Z drugiej strony szacunki Rady wskazują, iż globalne zapasy na początku przyszłego sezony 2011/2012 spadną do 341 mln t (najniższy poziom od trzech lat), przy dalszym wzroście popytu do 1 808 mln ton. W bieżącym sezonie globalne zapotrzebowanie Rada szacuje na 1788 mln ton.  Oznacza to, iż w przypadku realizacji powyższych prognoz w przyszłym sezonie zapasy zbóż na świecie, choć nieznacznie to jednak spadną. W rezultacie globalny bilans będzie sprzyjał utrzymaniu się wysokich cen zbóż.

 

Warto dodać, iż sytuacja popytowo-podażowa pozostanie zróżnicowana w przypadku poszczególnych zbóż. Na rynku pszenicy przewidywany jest obecnie wzrost produkcji o ok. 4% w skali roku do 673 mln t, co wg Rady umożliwi zbilansowanie zapotrzebowania. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kukurydzy, gdzie w sezonie 2011/2012 przewiduje się zwiększenie produkcji do 841 mln t, czyli o 33 mln t w stosunku do kończącego się sezonu. Oczekiwany znaczący spadek zapasów globalnych o ponad 22% do 118 mln t przy umiarkowanym, jednakże dalszym wzroście zapotrzebowania na to zboże będzie dział w kierunku wzrostów cen tego surowca.

 

Niemniej jednak oczekujemy, iż czynniki popytowo-podażowe nie będą jedynymi, które będą wpływać na kszt
ałtowanie się cen w przyszłym sezonie. Nadal tendencje na światowym rynku zbóż będą kształtować w dużej mierze nastroje na rynkach terminowych, sytuacja na rynku roślin oleistych oraz czynniki regulacyjne, w tym decyzja Rosji oraz Ukrainy odnośnie polityki handlowej po 1 lipca 2011 roku.

BGZ_na_Zoltym

(Źródło: Bank BGŻ)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Twój podpis:
Twój komentarz:
Wpisz kod z obrazka:
 

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij