Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prognozy produkcji mleka na świecie w 2011 roku.
Według ekspertów niemieckiej agencji analitycznej ZMB skup mleka w UE-27 w 2011 r. wzrośnie o co najmniej 1% względem 2010 r., kiedy to dostawy do mleczarni ukształtowały się na poziomie 136,65 mln litrów, o 1,3% wyższym w relacji rocznej. Szacuje się, iż zwiększona podaż surowca przełoży się głównie na dalszą ekspansję w produkcji serów. Tempo przyrostu może sięgnąć około 1% r/r, niemniej dużo będzie zależało od szybkości uruchomienia nowych linii produkcyjnych oraz chłonności rynku światowego. W 2010 r. UE-27 wyeksportowała poza swoje granice 666 tys. t serów, tj. o ponad 15% więcej niż rok wcześniej. ZMB prognozuje, iż w bieżącym roku sprzedaż zagraniczna ww. produktu wzrośnie o kolejne 5% w relacji rocznej. Podstawowymi rynkami zbytu pozostaną kraje rozwinięte, tj. USA, Szwajcaria, Japonia, Kanada, Australia i Norwegia, możliwe jest także dalsze zwiększanie sprzedaży w Rosji.

Podobnie jak w przypadku serów tak i w odniesieniu do pełnego mleka w proszku (PMP) ZMB prognozuje wzrost produkcji w 2011 r. (o około 6% w relacji rocznej) stymulowany przede wszystkim rosnącymi możliwościami eksportowymi. Światowy rynek PMP w bieżącym roku prawdopodobnie będzie nadal dość "`napięty"', biorąc pod uwagę duży popyt ze strony Chin i ograniczoną przez zeszłoroczną suszę produkcję w Nowej Zelandii (największy eksporter PMP). Z drugiej strony dane za styczeń br. zdają się przeczyć szacunkom ZMB. Według informacji Komisji Europejskiej w pierwszym miesiącu br. eksport PMP z UE-27 obniżył się o prawie 9% w relacji rocznej do 36,1 tys. ton. Zwiększył się natomiast wywóz tego produktu z Nowej Zelandii - o prawie 14% do 101,3 tys. ton.


Według prognoz ZMB nieznacznie zwiększy się także przerób mleka na przetwory świeże, spadnie natomiast produkcja odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), głównie ze względu na brak surowca, bowiem światowy popyt na ten produkt powinien utrzymać się na wysokim poziomie. Zwiększone zakupy notuje się ze strony Algierii, Arabii Saudyjskiej, ale także Rosji. Niemniej, beneficjentami rosnącej konsumpcji staną się prawdopodobnie USA, które już w styczniu br. 3-krotnie zwiększyły eksport OMP. Zgodnie z prognozami USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) sama produkcja mleka w Stanach Zjednoczonych wzrośnie o około 1,4% wobec 2010 roku.

 

Eksperci z Australii wskazują z kolei na około 1-2% zwiększenie produkcji mleka w tym kraju w sezonie 2010-2011. Podaż surowca prawdopodobnie wzrośnie również w Argentynie ( o około 4%), która jest największym eksporterem Ameryki Południowej. Więcej mleka może też wyprodukować Chile i Urugwaj, niemniej kraje te nie odgrywają dużej roli na rynku światowym.

 

Z kolei w Rosji, która jest obecnie największym światowym importerem przetworów mleczarskich, przewidywany jest 2% spadek produkcji.

 

BGZ_na_Zoltym

  (Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij