Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ministrowie rolnictwa G20 będą dyskutować o zmienności cen produktów rolnych
Francja sprawująca obecnie prezydencję w grupie G8 i G20 nadal stara się podejmować działania mające na celu przeciwdziałanie zmienności cen produktów rolnych. Jest to słuszna droga, przy obecnym braku stabilizacji na światowym rynku żywnościowym - informuje FAMMU/FAPA.

Jak przypomina FAMMU/FAPA, kwestie te mają być przedmiotem dyskusji podczas spotkania ministrów rolnictwa G-20 w Paryżu, które planowane jest na czerwiec br. Wielu przedstawicieli francuskiego agrobiznesu jest przekonanych, że należy dążyć do wprowadzenia ogólnoświatowego systemu zarządzania, w celu uregulowania cen i handlu na giełdach towarowych.

- W ostatnich kilku sezonach światowy rynek doświadczył niespotykanej od dłuższego czasu zmienności cen, której przyczyny wykraczają poza bilans zbóż czy innych produktów rolnych. Ocenia się, że znaczący udział w potęgowaniu wzrostów cen miały spekulacje na giełdach towarowych - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

- Wśród innych istotnych czynników wymienia się rosnące zużycie zbóż i oleistych na biopaliwa, stymulowane wysokimi cenami ropy oraz rosnące zużycie zbóż na produkcję zwierzęcą w krajach rozwijających się (takich jak Chiny) wraz ze zwiększającą się konsumpcją mięsa - dodają analitycy.

Ich zdaniem dogłębne rozpoznanie i wyjaśnienie tych mechanizmów oraz podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie pojawieniu się niekontrolowanych, nadmiernych zwyżek cen w przyszłości ma ogromne znaczenie dla światowego rynku.

Coraz więcej analityków i ośrodków badawczych jest zdania, że działania spekulacyjne spowodowały powstanie tzw. bańki spekulacyjnej w deficytowym sezonie 2007/2008, ale również 2010/2011.

- Podczas gdy jedni liczyli krociowe zyski inni - a mówi się nie o jednostkach, a o kilkudziesięciu milionach istnień ludzkich - zostali postawieni na skraju ubóstwa. Według oszacowań Banku Światowego, od czerwca ub.r. około 44 milionów ludzi na świecie zostało zepchniętych w ubóstwo - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.

I dodają, że w tle ostatnich zamieszek i niestabilności politycznej w niektórych krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu znalazły się również wysokie ceny żywności.

- W tym kontekście wydaje się, że obecne priorytety francuskiej prezydencji w G20 są niezwykle potrzebne dla przywrócenia większej stabilizacji na światowym rynku żywnościowym. Bank Światowy i FAO zadeklarowały swój udział w pracach ministrów G20 w tym zakresie - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij