Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W wyniku braku wyraźnych wzrostów cen, w szybkim tempie zmniejszają się zapasy jabłek w kraju
Zapasy jabłek w krajach Unii Europejskiej w dniu 1 kwietnia br. wyniosły 1,29 mln ton, i były na najniższym poziomie od kilku lat. W stosunku do 1 marca, nastąpił spadek zapasów o około 700 tys. ton.

Zdecydowanie mniejsze niż w poprzednich latach były również zapasy jabłek w Polsce.  Stan zapasów w kraju z miesiąca na miesiąc obniża się w coraz szybszym tempie. Producenci bowiem coraz częściej decydują się na opróżnianie chłodni. Według szacunków  prof. E. Makosza z Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych (TRSK),  krajowe zapasy jabłek w dniu 1 kwietnia 2011 roku wyniosły 130 tys. ton, co oznacza że zmniejszyły się o 48% w odniesieniu do 1 marca 2011 r. W analogicznym okresie w roku poprzednim spadek zapasów był o 20 tys. ton mniejszy. Porównując te dane do roku poprzedniego można zauważyć, że zapasy jabłek były również mniejsze o 48%. Tak znaczne tempo zmniejszania się zapasów może oznaczać, że już niedługo osiągną one bardzo niski poziom.

Przyczyną szybkiego ograniczania zapasów jest duże zapotrzebowanie na jabłka na rynku, a co istotniejsze, brak tendencji wzrostowych w ich cenach. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa na rynkach hurtowych w marcu br. ceny jabłek utrzymywały się na w miarę wyrównanym poziomie. Ceny w eksporcie od pewnego już czasu również są stabilne. W związku z tym wielu producentów obawia się, że dalsze ich przetrzymywanie może być nieopłacalne. Obawy te są po części uzasadnione gdyż dla Rosji, która jest największym odbiorcą polskich jabłek, ich ceny już zaczęły być zbyt wysokie. Konkurencją dla krajowych jabłek na tym rynku stały się między innymi jabłka z zachodnich krajów Unii Europejskiej.

Jak podaje portal Foodnews, właśnie zwiększone zapotrzebowanie na jabłka w Rosji jak też innych krajach południowo-wschodniej Europy  spowodowało, że popyt na jabłka w UE utrzymał się. Jest to o tyle istotne, że konsumpcja jabłek w krajach śródziemnomorskich w wyniku kryzysu ekonomicznego uległa zmniejszeniu. Zwiększony eksport jabłek do Rosji spowodował, że ich ceny w połowie kwietnia br., w krajach zachodnich EU-27, kształtowały się na stabilnym, aczkolwiek wysokim poziomie.  Konkurencja ze  strony podaży jabłek z krajów spoza Unii nie miała natomiast większego wpływu na kształtowanie się cen na rynku Wspólnotowym.

Według oceny Foodnews, sprzedaż jabłek w marcu bieżącego roku była na satysfakcjonującym poziomie, a ze względu na niskie zapasy, producenci jak też handlowcy europejscy są pewni co do dobrego zakończenia sezonu.

BGZ_na_Zoltym

   (Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij