Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
IZP: Ceny pszenicy na amerykańskich giełdach osłabły
W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdach amerykańskich osłabły. Głównym powodem korekty cen była zapowiedź premiera Władimira Putina dotycząca zniesienia zakazu eksportu zbóż z Rosji z dniem 1 lipca br., co niewątpliwie jest bardzo dobrą wiadomością dla globalnego rynku zbożowego - informują eksperci Izby Zbożowo-Paszowej.

W pewnym stopniu zmniejszy ono bowiem presję na dalszą zwyżkę cen ziarna na rynku światowym i będzie stanowić przeciwwagę dla mniejszego eksportu zbóż z UE-27 i USA w kolejnym sezonie 2011/12. Pogłoski, że już od 1 lipca br. Rosja może zaoferować do sprzedaży eksportowej nawet 3 do 5 mln ton pszenicy po atrakcyjnych cenach podziałały na wyobraźnię inwestorów. Oczekuje się, iż Rosja będzie chciała skorzystać z bardzo wysokich cen notowanych na rynku i przeznaczyć do sprzedaży część zapasów, tym bardziej, że ostatnie prognozy tegorocznych zbiorów zbóż są bardzo optymistyczne i mówią o produkcji na poziomie 85-90 mln ton.

W minionym tygodniu, czynnikiem przeciwdziałającym głębszym korektom cen były ciągłe obawy uczestników o wielkość areału zasiewów pszenicy jarej pod tegoroczne zbiory w USA i Kanadzie w związku z utrzymującą się mokrą pogodą spowalniającą siewy. Według ostatnich ocen, w USA jedynie 65% planowanego areału zostało obsianego pszenicą jarą wobec 94% przed rokiem i 93% średnio w ostatnich 10 latach. Z kolei, ocenia się, iż jedynie 33% zasiewów pszenicy ozimej w USA jest w dobrej/bardzo dobrej kondycji wobec 32% przed tygodniem oraz 65% przed rokiem.

W piątek 3/06, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie lipcowym 2011 spadła o 5,6% w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 284,25 USD/t, a w kontrakcie wrześniowym także o 5,6% do 301,08 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie lipcowym 2011 spadła o 3,1% do 335,91 USD/t, a w kontrakcie wrześniowym o 2,9% do 342,97 USD/t.

W analizowanym tygodniu, ceny pszenicy na giełdzie MATIF także zniżkowały. Zapowiadane zniesienie zakazu eksportu zbóż przez Rosję oraz poprawa kondycji zasiewów zbóż w Niemczech były głównymi czynnikami, które spowodowały korektę cen. W piątek 3/06, cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (sierpień 2011) wyniosła 234,25 EUR/t i była o 6,0% niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia, a w kontrakcie listopadowym - 236,00 EUR/t (spadek o 6,0%).

Na przestrzeni analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago zwyżkowały. Notowany spadek kursu dolara, a także obawy, iż część areału zasiewów soi w USA zostanie utracona w związku z lokalnymi podwoziami i podtopieniami w tym kraju wpłynęły na wzrost cen kompleksu sojowego. W miniony piątek 3/06, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (lipiec 2011) wyniosła 519,70 USD/t i była o 2,5% wyższa niż przed tygodniem.  Cena soi z terminem realizacji w sierpniu br. wzrosła o 2,3% do 517,13 USD/t.

W analizowanym tygodniu, notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF spadły po raz pierwszy od 4 tygodni, głównie za sprawą wystąpienia opadów deszczu w Niemczech i pewnego złagodzenia skutków suszy w tym kraju.

W piątek 3/06, cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (sierpień 2011) na giełdzie MATIF wyniosła 472,25 EUR/t i była o 4,3% niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia, a w kontrakcie listopadowym 2011 - 465,75 EUR/t (spadek o 3,3%).

(Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij