Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zbiory zbóż w Polsce szacowane na 27 mln t
W raporcie Strategie Grains opublikowanym 16 czerwca br. nieznacznie obniżono prognozy całkowitych zbiorów zbóż w Polsce w sezonie 2011/2012 do 27,1 mln ton. Przypomnijmy, iż autorzy Strategie Grains szacują, iż w sezonie 2010/2011 w Polsce zebrano 26,8 mln t, czyli o 0,5 mln t mniej niż szacuje GUS i o 1,2 mln t więcej niż zakłada Sparks.

W przeciwieństwie do całej UE, autorzy raportu nadal oczekują w Polsce wzrostu produkcji pszenicy w skali roku o ok. 300 tys. t do 9,4 mln ton. Prognozuje się również w nadchodzącym sezonie wzrost produkcji kukurydzy w skali roku do 2,2 mln ton (+420 tys. t).

 

W czerwcowym raporcie Strategie Grains obniżono prognozy zbiorów w UE o 9 mln t

 

W czerwcowym raporcie Strategie Grains prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2011/2012 we Wspólnocie zostały obniżone wobec ostatniego raportu o 9 mln t do 275,7 mln t (274,2 mln t w sezonie 2010/2011). Korekta ta wynikała przede wszystkim z niekorzystnego przebiegu warunków pogodowych w maju we Francji, W.Brytanii i Niemczech. W opinii autorów raportu, opady na początku czerwca nadeszły zbyt późno, aby zniwelować skutki suszy w większości regionów upraw.

 

 

Najgłębsza korekta dotyczy wolumenu produkcji pszenicy, gdzie prognozy obniżono o blisko 6 mln t do 125,6 mln t, co oznacza spadek w porównaniu z kończącym się sezonem 2010/2012 o 1 mln ton. Warto przypomnieć, iż dotychczas oczekiwano wzrostu w skali roku zbiorów tego zboża we Wspólnocie.

 

 

Autorzy Strategie Grains skorygowali także w dół przewidywania w zakresie zbiorów jęczmienia. Według najnowszej prognozy produkcja tego zboża w sezonie 2011/2012 spadnie w porównaniu z kończącym się sezonem o blisko 1 mln t do 52,2 mln ton. Podobnie jak w przypadku pszenicy dotychczas oczekiwano wzrostu produkcji tego zboża we Wspólnocie.

Szacunki zbiorów kukurydzy w krajach UE zostały utrzymane w czerwcowym raporcie na poziomie 59 mln t, co oznacza wzrost w skali roku o ponad 4 mln ton.

 

 

Publikacja powyższych prognoz nie wpłynęła na nastroje na europejskich rynkach terminowych, gdzie kontynuowane były spadki notowań cen zbóż. Wynika to z faktu, iż już wcześniej inwestorzy zareagowali na doniesienia o niekorzystnym przebiegu warunków pogodowych. Obecnie wraz z doniesieniami o poprawie kondycji zasiewów w głównych regionach upraw w UE oraz pod wpływem tendencji z amerykańskich rynków terminowych w ubiegłym tygodniu notowania cen pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie MATIF spadły o 8% do 210 EUR/t (kontrakt sierpniowy), podobnie jak notowania cen pszenicy paszowej na giełdzie LIFFE, które obniżyły się do 177 GBP/t (200 EUR/t, kontrakt lipcowy).

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij