Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Milionowe straty polskich producentów warzyw w związku z rosyjskim embargiem
Polscy rolnicy ponoszą milionowe straty w związku z rosyjskim embargiem na unijne warzywa i paniką spowodowaną bakterią E.Coli. Jak informuje onet.pl za IAR zdaniem ekspertów obecne embargo może być precedensem sprzyjającym wprowadzaniu kolejnych restrykcji.

Prezes Grupy Producentów Warzyw Szklarniowych Vegapol z Janowa na Mazowszu podkreśla, że skutki blokady były najbardziej dotkliwe w czerwcu gdy z firmy miało być wysyłanych na wschód około 250 ton pomidorów tygodniowo. Wskazuje on, że w czerwcu rynek rosyjski jest głównym odbiorcą warzyw z Polski. Wówczas do Rosji wysyła się w tygodniu kilkanaście samochodów z pomidorami. W tej chwili jest ich mniej, ponieważ Rosjanie mają już własne tańsze pomidory.

W ocenie dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej profesora Andrzeja Kowalskiego, choć embargo jest ograniczone tylko do warzyw, których wartość sprzedaży do Rosji nie jest imponująca, to przynosi duże straty plantatorom. Jak mówi, w czerwcu 2010, gdy nie było jeszcze ograniczeń, Polska wyeksportowała do Rosji warzywa o wartości 15 milionów złotych. 30 procent polskiego eksportu pomidorów było kierowanych właśnie do Rosji - informuje onet.pl za IAR.

Zdaniem profesora Kowalskiego obecne embargo może być precedensem sprzyjającym wprowadzaniu kolejnych restrykcji, dlatego konieczne jest stałe monitorowanie stosunków handlowych z Rosją i szybkie rozwiązywanie występujących problemów.

Źródło: onet.pl za IAR

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij