Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Minister Sawicki: UE raczej nie zwiększy kwoty na rekompensaty dla producentów warzyw
Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego, kwota 210 mln euro przeznaczona na rekompensaty dla producentów warzyw, którzy stracili z powodu zakażeń bakterią e.coli raczej nie będzie zwiększona, z powodu trudnej sytuacji finansowej, w której znalazła się Unia Europejska.

- Realnie oceniając sytuację finansową w Unii Europejskiej, a zwłaszcza kryzys grecki nie sądzę, aby znalazły się większe środki na rekompensaty dla producentów warzyw - mówi Marek Sawicki w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Minister zaznacza, że nie są znane pełne straty unijnych producentów warzyw, ponieważ niektóre kraje wciąż nie mogą eksportować do Rosji.

- Panika na rynku wywołana nieodpowiedzialnym postępowaniem odpowiednich służ niemieckich i wypowiedziami niektórych polityków doprowadziła do ogromnych strat. Sytuację pogorszyło wprowadzenie przez Federację Rosyjską embarga na wszystkie warzywa z UE - mówi minister rolnictwa.

Przypomnijmy, że Moskwa wprowadziła embargo na import warzyw 2 czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Następnie Kreml zgodził się podczas szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie na odblokowanie importu warzyw z UE w zamian za unijne gwarancje bezpieczeństwa tych produktów. Strona rosyjska zezwoliła na wznowienie importu warzyw z Holandii, Belgii, Danii i Hiszpanii.

Marek Sawicki mówił pod koniec czerwca, że łączne straty polskich plantatorów wyniosły około 200 mln zł.

- To też nie jest pełna kwota, gdyż w dalszym ciągu nie możemy eksportować naszych warzyw do Federacji Rosyjskiej. Duzi eksporterzy w dalszym ciągu ponoszą straty - zaznacza minister.

Źródło: www.portalspozywczy.pl, PB


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij