Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Silne osłabienie się złotego w okresie pożniwnym prawdopodobnie wpłynęło na dalsze ograniczenie krajowej podaży pszenicy konsumpcyjnej na rynku polskim, przy jednoczesnym wzroście cen importowych tego zboża
Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, iż od tygodnia 18-24 kwietnia br. ceny pszenicy konsumpcyjnej w Polsce w przeliczeniu na euro utrzymują się na poziome wyższym od średniej w UE. Polska pszenica o parametrach konsumpcyjnych relatywnie najdroższa była na przełomie czerwca i lipca br., gdy średnia cena w kraju wyrażona w walucie europejskiej była o blisko 19% wyższa od średniej w Unii.

Od początku sierpnia ceny polskiego zboża wyrażone w euro znacząco spadły, w dużej mierze na skutek osłabienia się złotego. W przypadku analizowanych przeciętnych cen pszenicy konsumpcyjnej od początku bieżącego miesiąca utrzymują się one w kraju na poziomie o niespełna 2% wyższym od średniej ceny w UE. Zmiana ta wpłynęła na wzrost zainteresowania polskim zbożem na rynku wspólnotowym. Chociaż jak podaje Sparks, nie licząc rozpoczęcia realizacji dostaw przez firmy handlowe w ramach zawartych wcześniej kontraktów (również drogą morską), w ostatnich tygodniach eksportuje się głównie pszenicę paszową do Niemiec.

 

Obecnie nie dysponujemy pełnymi informacjami odnośnie wymiany handlowej zbożami przez Polskę w ostatnich dwóch miesiącach, ani również w zakresie udziału zbóż konsumpcyjnych w całkowitych zbiorach. Niemniej, jak już wielokrotnie pisaliśmy, z informacji zebranych od uczestników rynku wynika, iż w większości regionów kraju jest duży problem nie tyle z wielkością, co jakością tegorocznych zbiorów. Według autorów raportu Strategie Grains w Polsce udział pszenicy konsumpcyjnej w całkowitych zbiorach tego zboża w sezonie 2011/2012 wzrośnie do 68%, wobec 45% w sezonie ubiegłym, w porównaniu z 80% latach 2008-2009. Szacunki odnośnie bieżącego sezonu, opublikowane w lipcu br., w ocenie części obserwatorów rynku są zbyt wysokie.

 

Silne osłabienie się złotego w okresie pożniwnym prawdopodobnie wpłynęło na dalsze ograniczenie krajowej podaży pszenicy konsumpcyjnej na rynku polskim, przy jednoczesnym wzroście cen importowych tego zboża.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij