Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wyniki finansowe przedsiębiorstw zajmujących się produkcją olejów i tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w I-III kwartale 2011 roku
Według danych GUS opublikowanych w grudniu br., w okresie pierwszych trzech kwartałów 2011 roku, wartość produkcji sprzedanej w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją olejów i tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego zatrudniających powyżej 49 osób osiągnęła poziom ok. 2,16 mld zł.

W odniesieniu do analogicznego okresu w 2010 roku oznacza to ponad 25-procentowy spadek.

Jeśli chodzi o rentowność, w I kwartale br. wskaźniki rentowności obrotu brutto i netto w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 49 osób  i prowadzących księgi rachunkowe wyniosły odpowiednio 0,8 i 0,1%. Dla porównania, w analogicznym okresie 2010 roku wskaźniki te osiągnęły poziom odpowiednio 1,2 i 0,4%. (Według GUS,  wskaźnik rentowności obrotu brutto (netto) jest to relacja wyniku finansowego brutto (netto) do przychodów z całokształtu działalności).

W omawianych przedsiębiorstwach wskaźniki  płynności I i II stopnia przyjęły odpowiednio wartość 15,5% oraz 66,3%. W analogicznym okresie 2010 roku wyniosły one odpowiednio 12,0% i 60,7%. (GUS za wskaźnik płynności finansowej I stopnia uznaje  relację inwestycji krótkoterminowych do zobowiązań krótkoterminowych, natomiast za wskaźnik płynności finansowej II stopnia relację inwestycji krótkoterminowych i należności krótkoterminowych do zobowiązań krótkoterminowych).

Dane GUS za cały 2011 rok prawdopodobnie będą wskazywać na pogorszenie wyników branży w stosunku do 2010 roku. Ze względu na wysokie ceny surowca, jak również mniejszą podaż rzepaku w kraju, sytuacja finansowa przedsiębiorstw zajmujących się produkcją olejów i tłuszczów pozostanie trudna.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij