Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny warzyw w spółdzielniach ogrodniczych
Pierwszy tydzień Nowego Roku przyniósł podwyżki cen prawie wszystkich warzyw w skupie. Z danych publikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że w dniach 2-3 stycznia 2012 roku cena skupu netto cebuli obcinanej w spółdzielniach ogrodniczych wynosiła średnio 0,54 zł/kg i była aż o 17% wyższa niż dwa tygodnie wcześniej.

Znaczny wzrost zanotowały również ceny marchwi, które w relacji do poprzedniego notowania zwiększyły się o ponad 11% do poziomu 0,68 zł/kg. Warto zauważyć również 8,5% wzrost cen buraków ćwikłowych, za które spółdzielnie ogrodnicze na początku bieżącego roku płaciły 0,51 zł/kg.

Należy jednak zaznaczyć, że mimo odnotowanych wzrostów, warzywa skupowane są w znacznie niższych cenach niż w tym samym okresie w 2011 roku. Cebula w skupie kosztuje obecnie o blisko 64% mniej niż w pierwszym tygodniu roku poprzedniego, za marchew płaci się o 32\% mniej, a buraki ćwikłowe potaniały w relacji rocznej aż o 45%.

Należy spodziewać się, że kolejne tygodnie 2011 roku przyniosą dalsze, sezonowe podwyżki cen warzyw. Wzrosty te mogą być relatywnie niższe niż w roku poprzednim, gdyż podaż warzyw na rynku jest znacznie większa nie tylko w Polsce, ale również innych krajach, m. in. Ukrainie czy też Rosji.

 

(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij