Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zbiory jabłek będą wyższe niż 2011 r., mniej będzie innych owoców
Według przewodniczącego Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Ebarharda Makosza, w tym roku zbiory jabłek mogą być wyższe niż 2011r. , natomiast mniej będzie truskawek, porzeczek, czereśni, wiśni i śliwek.

Makosz zaznacza, że swoją prognozę oparł o informacje uzyskane od kilkudziesięciu sadowników z różnych części kraju oraz ekspertów.

Profesor zauważa, że na skutek niskich temperatur i braku pokrywy śnieżnej, istotnie przemarzły systemy korzeniowe jabłoni, zwłaszcza młodych drzewek. Najbardziej - na glebach piaszczystych i podmokłych. Uszkodzone zostały głównie jabłonie odmian Sampion, Elise i Gala. Jednak te uszkodzenie nie będą miały większego wpływu na wielkość zbiorów jabłek w tym roku i w przyszłych latach.

Do tej pory nie było dużych przymrozków w okresie kwitnienia jabłoni, ale w niektórych regionach temperatura w połowie maja spadła do minus 5 stopni i zostały uszkodzone zawiązki jabłek, zwłaszcza dotyczy to odmiany Jonagold.

"W oparciu o aktualny stan drzew i poziom zawiązania owoców, sądzę, że w tym roku zbiory jabłek mogą się wahać od 2,6 do 2,7 mln ton, czyli średnie normalne zbiory" - napisał Makosz w swojej prognozie. W ubiegłym roku było to 2,5 mln ton. Zaznaczył jednak, że sytuacja może się jeszcze zmienić pod wpływem pogody, dlatego dokładniejszą prognozę przedstawi za miesiąc, a ostateczną - pod koniec lipca.

Makosz poinformował, że z informacji uzyskanych od zagranicznych sadowników wynika, że normalne lub nieco niższe zbiory jabłek mogą być na Ukrainie, w Mołdawii, Krasnodarze, na Węgrzech, w Płd. Tyrolu, Francji i Niemczech oraz Turcji. Znacznie niższe - w Słowenii oraz na Bałkanach i w Holandii.

Mrozy uszkodziły także inne drzewa owocowe - wiśnie, śliwy, gruszki, czereśnie, morele i brzoskwinie.

W całym kraju obficie kwitły drzewa wiśni, choć nie wszędzie jednakowo zawiązały owoce. Bardzo dobrze zawiązały na Kujawach i Dolnym Śląsku, dobrze na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i Małopolsce oraz w rejonie Sandomierza, słabiej na Mazowszu.

Według Makosza, wiśnie w tym roku mogą być na poziomie 140-160 tys. ton, wobec 175 tys. ton w ubiegłym roku. Również w Europie przewiduje się niższe zbiory owoców wiśni m.in. w Serbii, na Węgrzech i w Niemczech.

Bardzo dobrze zakwitły śliwy, ale wyjątkowo silny był opad zawiązków, zwłaszcza węgierek. Może to więc oznaczać niskie zbiory tej odmiany. Zbiory wszystkich odmian mogą wynieść od 60 do 80 tys. ton. Najlepszych zbiorów należy spodziewać się na Dolnym Śląsku. Prawdopodobnie niższe też będą zbiory gruszek i wyniosą 50-60 tys. ton wobec 65 tys. ton w 2011 r. Dobrze zapowiadają się zbiory gruszek odmiany konferencja.


(Źródło: PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij