Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosną notowania cen zbóż na rynkach terminowych
W ubiegłym tygodniu na rynkach terminowych nastąpiły znaczące wzrosty notowań cen zbóż. Na amerykańskiej giełdzie CBOT notowania lipcowego kontraktu na dostawy pszenicy miękkiej wzrosły w skali tygodnia o blisko 10 proc. do 271,5 USD/t. Na tej samej giełdzie jeszcze silniejsze podwyżki odnotowano w przypadku cen kukurydzy, której notowania w tym czasie w kontrakcie lipcowym były o blisko 14 proc. wyższe aniżeli przed tygodniem i wynosiły 264,7 USD/t. - podają analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

Wielu analityków ocenia, że wzrosty notowań na giełdach amerykańskich były konsekwencją obniżenia przez USDA prognozowanej wielkości zbiorów kukurydzy w USA na skutek pogorszenia się warunków pogodowych w najważniejszych regionach upraw kukurydzy (stad wyższe wzrosty, aniżeli w przypadku pszenicy). Jednakże w ocenie analityków Rabobanku, opublikowany 29 czerwca br. raport USDA nie zmienia istotnie czynników fundamentalnych i z punktu widzenia kształtowania się notowań cen na giełdzie CBOT, zarówno kukurydzy, jak i pszenicy, jest neutralny.
Ponadto, w naszej ocenie duży wpływ na wzrosty notowań miało zachowanie się inwestorów klasyfikowanych jako ,,non-commercials'', czyli kupujących/sprzedających kontrakty terminowe na dostawę surowców, a nie handlujących nimi na rynku rzeczywistym (kasowym).

Z danych Amerykańskiej Komisji Obrotu Giełdowymi Kontraktami Terminowymi (CFTC; U.S. Commodity Futures Trading Commission) wynika, że udział inwestorów ,,non-commercials'' w całkowitej liczbie otwartych pozycji w czerwcu br. zarówno w przypadku rynku kukurydzy, jak i pszenicy (giełda CBOT) był wysoki i wynosił ponad 40 proc.

Szczególnie od 12 czerwca wyraźnie było widać, że wśród tej grupy inwestorów rosło zainteresowanie kupnem kontraktów, które narastało z każdym kolejnym dniem. Ocenia się, że wynikało to po części z doniesień o niższych niż pierwotnie oczekiwano zbiorach zbóż w regionie Basenu Morza Czarnego. Szczególnie sytuacja w Rosji budowała nastroje na rynku terminowym.

Notowania na giełdach europejskich zostały pod wpływem giełd amerykańskich. W ubiegłym tygodniu notowania cen pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie MATIF z dostawą w lipcu br. wzrosły o blisko 7 proc. do 299 EUR/t.


(Źródło|: www.portalspozywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij