Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Innowacyjne finansowanie energii odnawialnej
PKO Bank Polski współfinansuje projekt dwóch odrębnych, lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce, w Tychowie i Kukini. Na mocy podpisanej umowy udzielił realizującej inwestycję spółce Megawatt OMS kredytu w konsorcjum z EBOiR. Projekt ten jest jednocześnie pierwszą w kraju inwestycją funduszu Marguerite, w który Bank jest zaangażowany kapitałowo jako jeden z tzw. „core sponsorów”.Innowacyjne+finansowanie+energii+odnawialnej

  Lucyna Stańczak - Dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Polsce oraz Jakub Papierski - Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego odpowiedzialny za Obszar Bankowości Inwestycyjnej.


Udziałowcami spółki Megawatt OMS - właściciela i operatora farm w Tychowie i Kukini - jest Fundusz Marguerite, wraz z RP Global, austriacką grupą inwestującą w energię odnawialną (udziały rozkładają się odpowiednio 49,99 proc. i 50,01 proc.). Dodatkowo na mocy podpisanej umowy PKO Bank Polski i EBOiR udzieliły Spółce kredytu w wysokości 554,5 mln złotych na budowę elektrowni wiatrowej w Kukini oraz refinansowanie inwestycji związanej z farmą w Tychowie, z równym udziałem w kredytowaniu.

- Angażując się w projekt, PKO Bank Polski przeprowadził jedną z najbardziej skomplikowanych, strukturyzowanych transakcji na naszym rynku. Jest to jeden z niewielu przykładów finansowania inwestycji infrastrukturalnej kredytem konsorcjalnym, w ramach project finance, przy jednoczesnym zaangażowaniu kapitałowym funduszu. PKO Bank Polski wsparł ten projekt nie tylko dzięki swojej wyjątkowej sile kapitałowej, jako bank finansujący, ale też poprzez unikalne kompetencje i doświadczenie zespołu. Ponadto, jako jedyny Bank w Polsce mamy dostęp do unikalnego funduszu kapitałowego, jakim jest Marguerite, dlatego możemy także finansować transakcje o skali nieosiągalnej dla innych – mówi Jakub Papierski, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego odpowiedzialny za obszar bankowości inwestycyjnej. 

- Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju jest silnie zaangażowany w proces dekarbonizacji polskiej gospodarki. Projekty związane z energią odnawialną, takie jak farmy wiatrowe w Kukini i Tychowie, mogą stopniowo pomóc Polsce osiągnąć cele unijne, są również przyjazne środowisku. Finansowanie farmy w Kukini daje EBOiR całkowite zaangażowanie w inwestycje w zrównoważoną energię rzędu 10 miliardów euro. Dodatkowo EBOiR będzie kontynuował wspieranie energii odnawialnej w Polsce i w innych krajach, poprzez długoterminowe finansowanie, które nie jest łatwo dostępne na rynku – mówi Lucyna Stańczak, Country Director Poland w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Bank pozytywnie ocenił projekt z uwagi na bardzo dobre wyniki badań wietrzności, potwierdzone również rezultatami osiąganymi przez już funkcjonującą w tym obszarze farmę wiatrową tego inwestora i doświadczenie w realizacji i eksploatacji farm w Polsce i na świecie. Dodatkowo inwestor ma już zawarte umowy przyłączeniowe z operatorem sieci.

- Ta transakcja dała unikalną możliwość inwestowania łącznie w działającą na dużą skalę farmę wiatrową i gotową do wybudowania farmę, wraz z doświadczonym, niezależnym inwestorem – podkreśla Nicolás Merigó, Prezes Zarządu Funduszu Marguerite.

- We współpracy z funduszem Marguerite, finansującymi bankami EBOiR i PKO Bankiem Polskim oraz dostawcą turbin Enercon byliśmy w stanie przyciągnąć najlepszych graczy w branży. Pozwoliło to na sfinalizowanie skomplikowanej i trudnej transakcji, jedynej tego rodzaju realizowanej w 2012 r. w Polsce, przy trudnej sytuacji prawnej. W związku z tym partnerzy mogą w pełni polegać na reputacji Polski jako kraju stabilnego i przyjaznego inwestorom. Polska prawdopodobnie pozostanie centrum naszych działań inwestycyjnych ze względu na jej dogodne warunki inwestycyjne – mówi Gerhard Matzinger, Prezes RP Global Group

Zespół elektrowni wiatrowych Tychowo zlokalizowany jest na obszarze gminy Sławno, niedaleko Słupska. Inwestycja obejmuje 20 elektrowni wiatrowych typu Nordex N90/2500 LS WTG o mocy 2,5 MW każda i łącznej mocy nominalnej 50 MW. Elektrownia produkuje energię elektryczną od grudnia 2010 r.

Zespół elektrowni wiatrowych Kukinia o całkowitej mocy nominalnej 54 MW zlokalizowany będzie na obszarze gminy Ustronie Morskie. Przewidywany czas budowy farmy to ok. 15 miesięcy (począwszy od września 2012 r. do grudnia 2013 r.). Zostanie on podzielony na dwie fazy, tj. fazę I obejmującą budowę 14 turbin oraz fazę II obejmującą budowę 9 turbin.

Łączna moc obu elektrowni wynosić będzie 104 MW. Na całym polskim rynku zainstalowanych jest obecnie 1968,305 MW (stan na dzień 31.03.2012 r.) działającej, odnawialnej energii wiatrowej. PKO Bank Polski, finansując projekt farm, zyskał ponad 5 proc. udział w tym rynku i umocnił swoją pozycję czołowego banku finansującego energetykę odnawialną.

Fundusz Margeurite (2020 European Fund for Energy, Climate Change and Infrastructure) jest pierwszym w historii Unii Europejskiej przykładem paneuropejskiego modelu finansowania projektów infrastrukturalnych opartego o konsensus czołowych instytucji finansowych i rządów krajów pod egidą liderów najważniejszych instytucji wspólnotowych – Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Co więcej, obie te instytucje zdecydowały się na kapitałowe wsparcie przedsięwzięcia, podkreślając tym samym jego istotną rolę w dalszym rozwoju wspólnoty i realizacji celów inwestycyjnych Funduszu Marguerite. Strategia Funduszu przewiduje finansowanie inwestycji sektora energetycznego i transportowego we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.

PKO Bank Polski jest jednym z głównych akcjonariuszy funduszu, mającym status tzw. „core sponsora”, z zaangażowaniem 100 mln euro. Pozostali udziałowcy strategiczni Funduszu to wiodące narodowe instytucje finansowe: Caisse des Dépots et Consignations (CDC) - (Francja), Cassa Depositi e prestiti (CDP) - (Włochy), Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) - (Niemcy) Instituto de Credito Oficial (ICO) - (Hiszpania) oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Dodatkowo przy każdej inwestycji Funduszu realizowanej w Polsce, PKO Bank Polski będzie bankiem współkredytującym. Poza elektrowniami wiatrowymi, Fundusz pracuje w tej chwili nad projektem spalarni śmieci w Poznaniu oraz lotniska w jednym z dużych polskich miast.

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego za 1. półrocze 2012 roku wyniósł 1,95 mld zł. Bank jest regularnie nagradzany w prestiżowych rankingach. Został uhonorowany nagrodą „Bank of the Year in Poland” przyznawaną przez międzynarodowy miesięcznik „The Banker”. Doceniono zarówno jego wyniki finansowe, jak i kompleksową modernizację. Instytut Rachunkowości i Podatków uhonorował Raport roczny PKO Banku Polskiego za 2010 rok Nagrodą Główną w konkursie „The Best Annual Report” w kategorii Banki i instytucje finansowe. Bank otrzymał także Nagrodę Główną w rankingu „50 największych banków w Polsce 2012” branżowego miesięcznika „Bank”. Doceniona została m.in. dynamika wzrostu sumy bilansowej Banku, a także całokształt jego rynkowej aktywności. Dodatkowo „Gazeta Bankowa” wyróżniła Bank za „Najwyższą efektywność” w swojej kategorii. PKO Bank Polski po raz kolejny zwyciężył w badaniu infolinii bankowych przeprowadzonym przez firmę ARC Rynek i Opinia.
PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu „The Banker” wycenili jej wartość na 1,5 mld dolarów, a w rankingu „Rzeczpospolitej” - „Polskie Marki 2011” jej wartość została określona na 3,75 mld złotych. Jest także najbardziej wartościowym krajowym bankiem, według rankingu „100 najcenniejszych firm Newsweeka”. Działalność filantropijna PKO Banku Polskiego została doceniona przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, która przyznała Bankowi oraz Inteligo Financial Services statuetkę Dobroczyńcy Roku 2010, oraz przez Forum Darczyńców w Polsce, które przyznało Bankowi Nagrodę Specjalną za długoletnie i konsekwentne wspieranie działań społecznie użytecznych. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców sektora bankowego w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global, jak i stowarzyszenia AIESEC przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju.

 

(Źródło: PKO Bank Polski).

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij