Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konferencja PFPZ ZP pt.:"Zasady współpracy z sieciami detalicznymi"
Zasady współpracy z sieciami detalicznymi były głównym tematem konferencji szkoleniowej, która odbyła się 8 listopada 2012r. w Warszawie.

Słuchacze mieli możliwość pozyskania informacji dotyczących kwestii prawnych i praktycznych, istotnych w procesie współpracy z sieciami detalicznymi. Konferencja została zorganizowana przez Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców, zgromadziła ponad 40 uczestników.gantzm


Konferencję rozpoczęła dyskusja na temat „Jak szacować koszty współpracy z sieciami” w której udział wzięli:  pan Tadeusz Rysiukiewicz, Dyrektor Handlowy Piotr i Paweł,  pan Andrzej Wojciechowicz, Szef firmy doradczej FMCG Business Consulting oraz pani Marzena Wieczorek – Starczewska, Doradca na rynku FMCG.


Moderatorem panelu był pan Andrzej Gantner, Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Uczestnicy panelu dyskusyjnego zwracali uwagę na koszty pozabudżetowe, warunki dostaw, przyjęcia towarów, zwroty, budżety promocyjne. Ponadto omawiali koszty reklamacji, jakie w konsekwencji pociągają za sobą nie obsłużone reklamacje, a także przytaczali liczne przykłady z praktyki współpracy z sieciami.P1030241sala22


O Programie Poznaj Dobrą Żywność opowiedziała pani Magdalena Kołak z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiła główne założenia programu promocyjnego produktów żywnościowych najwyższej jakości – program „Poznaj Dobrą Żywność”.P1030272kolakzmm

 

Opłaty pozamarżowe  w świetle obowiązującego prawa omówił mecenas Marcin Tomasik z Kancelarii SALANS.tomasikzzz

Zaliczył do nich opłaty półkowe i podobne do nich inne opłaty, a także obciążenia zastępcze i równoważne. Posługując się autentycznymi przypadkami zaprezentował aktualne orzecznictwo sądowe, nawiązał do projektu nowych regulacji i znaczenia wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie ograniczeń wertykalnych, jak również podzielił się praktycznymi uwagami dotyczącymi rozstrzygania kwestii spornych.

 

Najważniejsze zagadnienia prawne związane ze stosowaniem zakazanych praktyk - karteli i zmów przedsiębiorców przekazał uczestnikom pan Paweł Wanasz, radca prawny w kancelarii SALANS.wanaszzmm

W swojej prezentacji uwrażliwił słuchaczy na różne sytuacje, przedstawiając liczne przykłady zakazanych praktyk i najważniejszych naruszeń prawa konkurencji. Mówił również o specyfice postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mającego na celu ustalenie istnienia kartelu lub zmowy cenowej. Wystąpienie swoje zakończył nakreślając środki ochrony prawnej przysługujące przedsiębiorcom.

 

Konferencję zakończyło wystąpienie pani mecenas Marleny Żarneckiej z Kancelarii SALANS.Marlzmmzmm

W swojej prezentacji przedstawiła praktyczne aspekty umów dystrybucyjnych i reklamacji klienckich. Pani mecenas skoncentrowała się na szczegółowym zaznajomieniu przedstawicieli producentów żywności z umową dostaw, kładąc szczególny nacisk na uprawnienia, obowiązki i istotne zapisy, które zwykle występują przy zawieraniu umów. Zwróciła też uwagę m. in. na odpowiedzialność cywilną, jaką nakłada polskie prawo na stronę umowy, która dokona czynu nieuczciwej konkurencji.  Kończąc, uczuliła słuchaczy na zakazane praktyki takie jak kartele i zmowy cenowe.
 

Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość bieżącego zadawania pytań, ponadto przewidziane były sesje pytań i odpowiedzi do każdego wykładu.

 

Konferencję zakończył pan Andrzej Gantner – Dyrektor Generalny PFPZ ZP.

 

Partnerzy Strategiczni PFPZ ZP:

 

 • PKO Bank Polski S.A.
 • Det Norske Verits  Bussiness Assurance Poland Sp. z o. o.
 • Stigen Sp. z o.o.
 • Paccor Sp. z o.o.
 • Patpol Kancelaria Patentowa Sp. z o.o.
 • Mercedes - Benz Warszawa Sp. z o.o.
 • Mercedes – Benz Polska Sp. z o.o.
 • Kancelaria SALANS

 


Partner PFPZ ZP

 

 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

 

Partner konferencji:

 

·         Kancelaria SALANS

 

Patroni konferencji PFPZ ZP:

 

 • Krajowa Rada Drobiarska Izba Gospodarcza
 • Krajowa Unia Producentów Soku
 • Związek Polskie Mięso
 • Związek Polskich Przetwórców Mleka

 

 


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij