Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Stabilne ceny ziemniaków w hurcie
Ceny ziemniaków na krajowych rynkach hurtowych po znaczących wzrostach w 2013 roku, od września utrzymują się na relatywnie stabilnym poziomie - informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

Zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa, na rynku w Broniszach cena kilograma tych warzyw w połowie stycznia br. wynosiła 1,00-1,40 zł/kg i była taka sama jak miesiąc i cztery miesiące wcześniej. Podobnie było na rynku w Poznaniu gdzie cena ziemniaków wynosząca 0,80-0,87 zł/kg (cena min.- maks.) utrzymuje się już przez 5 tygodni i jest nieznacznie wyższa niż pod koniec września 2013 r.


Mimo braku wyraźnych wzrostów ceny wciąż pozostają zdecydowanie wyższe niż przed rokiem (o 50-130 proc.). Ich wysoki poziom może być przyczyną spowolnienia popytu i tym samym ograniczenia dalszych wzrostów cenowych. Dodatkowo negatywnie na poziom cen wpływać mogą ziemniaki z importu które są tańsze niż przed rokiem. 


Np. na rynku hurtowym w Broniszach ziemniaki importowane młode (Cypr) w dniu 20.01 oferowane były w cenach 2,55-2,75 zł/kg tj. o ok. 25 proc. niższych niż pod koniec stycznia 2013 r. Ziemniaki „stare" z importu kosztowały natomiast od 1,20 do 1,60 zł/kg.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspożywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij