Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Gigantyczny rozwój rynku spożywczego w Polsce w ostatnich latach
Polski sektor spożywczy to 25 proc. sprzedaży całego krajowego przemysłu, na które pracuje 16 tys. firm, w których zatrudnionych jest 336 tys. pracowników. Wartość sprzedaży na tym rynku stanowi 6 proc. polskiego PKB brutto - mówił podczas debaty inaugurującej VII Forum Rynku Spożywczego i Handlu, Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki RP.

Wicepremier podkreśli gigantyczny rozwój rynku spożywczego w Polsce w ostatnich latach. - Zaskakujemy wręcz świat i Europę swoim potencjałem w tej dziedzinie - dodał.


Janusz Piechociński podkreślił, że zwłaszcza w sytuacjach kryzysu, szczególnie ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu. - Wzywam sektor spożywczy, by godnie traktował swoich dostawców. Nie zdała tego egzaminu odpowiedzialności branża mięsna obniżając ceny surowca wieprzowego nie tylko w pobliżu stref zagrożonych ASF - dodał.


Janusz Piechociński przyznał, że wielkim problemem we wchodzeniu na nowe rynki zbytu są mechanizmy finansowania i wsparcia. Dodał, że pomoże w tym powołanie banku wspomagającego eksport i import, nowa ordynacja podatkowa, czy ułatwienia dla biznesu.


Wicepremier podkreślił także, iż ogromnym zagrożeniem jest rodzący się na nowo nacjonalizm i protekcjonizm w UE. - To jest ważny problem, który może zdetonować Unię - dodał.


- Sprawą kluczową jest zwiększenie liczby eksporterów, którzy potrafią eksportować na rynki UE, ale także zdobywać nowe rynki. Ostatnie wydarzenia pokazały, że nie można opierać się na jednym dużym rynku - podsumował Piechociński podczas VII FRSiH.


Zobacz video>>


(Źródło: Portalspożywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij