Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Do kosza zamiast do biednych
Tylko 700 ton żywności trafiło w ciągu roku ze sklepów do banków żywności W tym samym czasie na śmietnik handlowcy wyrzucili prawie 500 tyś. ton jedzenia. Jak to możliwe, skoro od 2013 r. nie muszą płacić VAT od artykułów spożywczych przekazanych na cele charytatywne?

Wiele sklepów, zarówno sieci handlowych, jak i niezależnych, nie nawiązało dotąd współpracy z bankami żyw­ności. Choć działalność charytatywna by się im opłacała. Od i października 2013 r., po zmianie ustawy o VAT, sklepy nie muszą naliczać od pro­duktów przekazanych orga­nizacjom pożytku publicznego podatku od towarów i usług, a cenę ich nabycia lub koszt wytworzenia mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Ale, jak się okazuje, zamiast pomagać biedniejszym, wolą wyrzucić towar do śmieci. Co roku bowiem za pośrednic­twem sprzedawców i sieci handlowych na śmietnik tra­fia jakieś pół miliona ton je­dzenia, a jedynie ok. 700 ton przekazywane jest do Federacji Polskich Banków Żywności.


Dlaczego handlowcy nie chcą oddawać potrzebującym produktów z kończącym się terminem ważności? Część tłumaczy to brakiem dostosowania systemów informatycznych do ewidencjonowania darowizn na cele charytatywne, co jest konieczne, by prawidłowo rozliczyć się z fiskusem. Z kolei właściciele marek, które rozwijają się przez franczyzę, wyjaśniają, że to każdy z franczyzobiorców musi sam zgłosić się do banku żywności indywidualnie oni nie mogą niczego z góry nakazać.


Ponadto, pojawiają się nieuzasadnione obawy o konieczność ponoszenia przez przekazującego kosztów transportu. Tymczasem Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności zrzeszającej 31 banków, za­pewnia, że są w stanie odebrać produkty od każde­go, kto jest je gotów przekazać.


Lekarstwem wydaje się być zwiększanie świadomości wśród handlowców. Federacja Banków Żywności pracuje nad akcją edukacyjną i usta­leniem jednolitych standar­dów przekazywania żywności.

 

(Więcej w: Dziennik Gazeta Prawna 28.11.2014)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij