Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Postępy w rozmowach UE z Rosją na temat częściowego uchylenia embarga
Unia Europejska i Rosja osiągnęły postęp w rozmowach na temat otwarcia rosyjskiego rynku dla eksportu z UE niektórych produktów mleczarskich i mięsnych wysokiej jakości - poinformował w środę rzecznik Komisji Europejskiej ds. bezpieczeństwa żywności Enrico Brivio.

"To nie jest jeszcze oficjalne porozumienie, ale ważny krok w kierunku zniesienia zakazu importu (w Rosji) wybranych produktów. Mówimy o wybranych wyrobach mięsnych i mleczarskich wysokiej jakości" - powiedział Brivio dziennikarzom. Te produkty to np. niektóre wyroby mleczarskie i mięsne, takie jak drogie sery i wyroby mięsne, produkty tradycyjne, ale także tłuszcz zwierzęcy, podroby czy mączka mięsna, pochodzące m.in. z mięsa wołowego i wieprzowego.


Rozmowy przedstawicieli KE i rosyjskich służb weterynaryjnych przeprowadzono w ubiegłym tygodniu w Berlinie, przy okazji międzynarodowych targów rolno-spożywczych Zielony Tydzień.


Z uzyskanej przez PAP notatki dyrekcji ds. zdrowia wynika, że handel z Rosją tymi produktami mógłby zostać wznowiony na podstawie jednolitych unijnych certyfikatów weterynaryjnych oraz po inspekcjach przeprowadzonych przez przedstawicieli Rosji. Szczegóły techniczne i dotyczące realizacji tych uzgodnień mogą zostać określone w kontaktach między krajem eksportującym a Rosją - wynika z notatki.


Brivio potwierdził, że kraj-eksporter będzie musiał przedyskutować z Rosją techniczne szczegóły dotyczące np. inspekcji w zakładach mięsnych. Zapewnił jednak, że Komisja dąży do rozwiązania obejmującego całą UE, a rozmowy z Rosją wciąż trwają. "Nie chodzi o zawieranie dwustronnych umów między krajami UE a Rosją - powiedział Brivio. - Mamy wspólne ramy prawne i powinniśmy się ich trzymać".


W poniedziałek francuskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że osiągnęło porozumienie z Rosją w sprawie wznowienia eksportu żywych świń, podrobów wieprzowych oraz tłuszczu wieprzowego z Francji.


Kwestia dwustronnego rozwiązywania problemów dotyczących embarga wywołuje niepokój wśród niektórych państw członkowskich, obawiających się, że Moskwa co przychylniej nastawionym do niej stolicom będzie dawała "prezenty" w postaci uchylania zakazu. "Rosjanie próbują rozgrywać UE. To, co możemy robić, to starać się wpływać na KE, żeby działała w imieniu całej UE" - powiedział PAP jeden ze wschodnioeuropejskich dyplomatów w Brukseli.


Sprawa rosyjskiego embarga na produkty żywnościowe z UE będzie po raz kolejny dyskutowana na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa.


Komisja skorygowała też w środę informację, którą podała we wtorek, o tym, że rozmowy z Rosją jakoby dotyczyły zniesienia zakazu importu z UE wieprzowiny, wprowadzonego rok temu w związku z wykryciem ognisk afrykańskiego pomoru świń (AFS) u dzików na Litwie. Jak powiedział Brivio, w tej sprawie nie udało się znaleźć rozwiązania.


"Dyskusja (w Berlinie) nie dotyczyła wprowadzonego w styczniu 2014 r. zakazu importu wieprzowiny z całej UE. Ten zakaz był naszym zdaniem nieproporcjonalnym działaniem Rosji, które uzasadniano względami fitosanitarnymi. UE skierowała w tej sprawie skargę do Światowej Organizacji Handlu" - powiedział Brivio.


(Źródło: PAP)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij